Výpočet: Od ledna 2024 se životní minimum nemění – zvýšení je v nedohlednu

<span>V roce 2024 se životní a existenční minimum zatím nezvyšuje - platí stejné údaje, jako v minulém roce. A to i přes to, že od ledna 2024 se zdražuje řada nákladů na živobytí. Zvýšení životního minima, by se měla vláda zabývat až na podzim - v listopadu 2024.</span> V roce 2024 se životní a existenční minimum zatím nezvyšuje - platí stejné údaje, jako v minulém roce. A to i přes to, že od ledna 2024 se zdražuje řada nákladů na živobytí. Zvýšení životního minima, by se měla vláda zabývat až na podzim - v listopadu 2024.

Od začátku roku 2024, sice platí velké množství změn, sociálních dávek se to ale příliš netýká. Klíčové údaje, pro výpočet některých sociálních dávek – životní a existenční minimum – se nemění. Není žádné zvýšení. Životní minimum jednotlivce zůstává 4 860 Kč, existenční minimum je stále 3 130 Kč.

To je na jednu stranu dobrá zpráva (také to mohlo dopadnout jako u příspěvku na bydlení, kde se zrušil paragraf 26a, a kvůli tomu přišlo o přídavky několik tisíc rodin). Současně to ale znamená, že řada sociálních dávek se nebude zvyšovat. A to v situaci, kdy celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. A další zdražování bude i od ledna 2024.

Zvýšení životního a existenčního minima v roce 2024?

V roce 2022 se životní a existenční minimum zvyšovalo celkem 2x. V roce 2023, došlo ke zvýšení alespoň jednou, na začátku roku. V roce 2024, se ale zatím žádná změna neplánuje.

A to i přes to, že od ledna 2024, má výrazně zdražit řada nákladů na živobytízdražuje se elektřina a plyn, zvýšila se daň z nemovitosti, budou se zdražovat dálniční známky, zdražuje se teplo, vodné a stočné, leckde se zvýší nájmy. Očekává se i zvyšování cen v obchodech.

Podle zákona, by se mělo životní a existenční minimum zvyšovat, pokud je inflace vyšší než 5%. Podmínky pro zvýšení, jsou ale dosti vágní. Není to jako u důchodů, které se zvyšují každý rok.

Vláda o zvýšení životního a existenčního minima momentálně neuvažuje. Podle plánu legislativních prací, se otázkou zvýšení životního minima, bude zabývat až někdy v listopadu 2024.

Výhledově se sice uvažuje, že by pro životní a existenční minimum, byl zaveden nějaký mechanismus, který by zajistil pravidelnou valorizaci. Zatím ale nic takového není.

Kalkulačka: Výpočet zvýšení životního minima (pro jednotlivce i pro rodinu) od ledna 2024

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, o kolik je životní minimum v roce 2024. Pro výpočet, stačí zadat počet společně posuzovaných osob (v rodině/ve společné domácnosti) a u dětí hraje roli i jejich věk.

Kalkulačka životní minimum 2024
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4860 Kč
První osoba - 4470 Kč
Dalsi osoby - 4040 Kč
Děti do 6 roků
2480 Kč
Děti od 6 do 15 roků
3050 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3490 Kč
Výpočet

Kolik je životní a existenční minimum od 1. 1. 2024

V následující tabulce se můžete podívat, kolik je životní a existenční minimum v roce 2024:

2024
Existenční minimum jednotlivce 3 130 Kč
Životní minimum jednotlivce 4 860 Kč
Životní minimum pro 1 dospělou osobu 4 470 Kč
Životní minimum pro další osoby (*) 4 040 Kč
Životní minimum pro dítě do 6 roků 2 480 Kč
Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků 3 050 Kč
Životní minimum pro dítě do 26 roků 3 490 Kč

Životní minimum a nárok na sociální dávky 2024

Životní minimum, má přímý vliv, na posuzování nároku na různé sociální dávky. Platí to pro většinu příspěvků, kde se hodnotí výše příjmu (u jednotlivce/v rodině). Tam se nárok odvíjí právě od životního minima.

Například na dětské přídavky je nárok, pokud průměrný měsíční příjem nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.

Pro čtyřčlennou rodinu, kde jsou dva dospělí, a dvě děti (5 a 8 roků), to znamená, že v roce 2024 mají nárok na přídavky,  při příjmu do 47 736 Kč.

Podobné je to například i u sociální dávky porodné. Zde je hranice pro nárok stanovena na 2,7 násobek životního minima.

Rodina, které se má narodit první dítě, má v roce 2024 nárok na porodné při příjmu do 29 673 Kč.

Není to ale jenom porodné nebo přídavky na dítě. Životní minimum může hrát roli i při výpočtu dávek pěstounské péče, u příspěvku na péči, a u dalších sociálních dávek.

Životní a existenční minimum, také přímo ovlivňuje posuzování nároku na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení). Ovlivňuje i maximální výši dávek mimořádné okamžité pomoci ve hmotné nouzi.

Životní minimum a nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci 2024

Životní minimum jednotlivce (v roce 2024 to je 4860 Kč), ovlivňuje i výpočet nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci. V roce 2024 se životní minimum nemění, ale snižují se normativní náklady na bydlení (ty jsou o 1400 Kč nižší).

Kvůli tomu je v roce 2024 nižší i nezabavitelná částka. Od ledna 2024 je nezabavitelné minimum o 933 Kč nižší. Při exekuci a insolvenci je nárok jenom na 12 705 Kč (za vyživované osoby se připočítá dalších 3 176 Kč).

Změn se týká především srážek ze mzdy (nebo z jiného příjmu). V roce 2024, dostane exekutor více peněz (a z výplaty tedy zůstane o několik stovek méně).

Životní minimum a výpočet alimentů u soudu

Životní minimum, může hrát roli i při výpočtu výše výživného (alimentů) u soudu. Pokud rodič, kterému má být stanovena vyživovací povinnost (placení alimentů), nedoloží soudu své příjmy, pak může soud přikročit k určení výše výživného na základě životního minima. Pak se alimenty mohou určit z částky 25 násobku životního minima jednotlivce (tedy nově z částky 121 500 Kč).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Výpočet: Od ledna 2024 se životní minimum nemění – zvýšení je v nedohlednu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna