Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat 2023

<span>V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2023. Od začátku roku (do 1. 1. 2023) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky (díky zvýšení normativních nákladů na bydlení a životního minima). Exekuce je možná i u rodičovské nebo mateřské.</span> V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2023. Od začátku roku (do 1. 1. 2023) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky (díky zvýšení normativních nákladů na bydlení a životního minima). Exekuce je možná i u rodičovské nebo mateřské.

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), dochází ke zvýšení nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci. Tak jako skoro každý rok, i od ledna 2023, se zvyšují normativní náklady na bydlení. To má vliv především na sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení. Ovlivňuje to ale i výpočet nezabavitelného minima při exekuci.

V roce 2023, se kromě mimořádně velkého zvýšení normativních nákladů na bydlení, zvyšuje i životní a existenční minimum. Pro jednotlivce, se životní minimum zvýší na 4 860 Kč (zvýšení o 240 Kč). To má opět vliv především u sociálních dávek, ovlivňuje to ale i výpočet exekuce a insolvence.

Protože jen v minulém roce, se nezabavitelné minimum zvyšovalo celkem 4x, a další zvýšení od ledna 2023, by bylo velmi vysoké, rozhodla vláda o změně výpočtu nezabavitelné částky.

Od ledna bude nezabavitelná částka, už „jenom“ 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení (do konce minulého roku to byly 3/4). I tak se od ledna 2023, zvyšuje nezabavitelná částka o 2 354 Kč.

Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na plat od 1. 1. 2023

Při exekuci na plat, nebo při exekuci na jakýkoliv jiný příjem, vám zůstává nezabavitelné minimum a určitá část ze zbytku mzdy.

Týká se to všech příjmů – čisté mzdy, podpora v nezaměstnanosti, peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), rodičovský příspěvek (rodičovská), nemocenské dávky, starobní důchod, invalidní důchod, příjem z brigády (práce na DPP nebo DPČ) a další.

Od začátku roku (od 1.1.2023) dochází ke zvýšení normativních nákladů na bydlení Kč. Od 1. 1. 2023 se zvyšuje životní minimum. Těchto dvou částek, se následně vypočítá nezabavitelná částka. Ta je nově 2/3 ze součtu normativních nákladů na bydlení a životního minima.

Nezabavitelné minimum při insolvenci od 1. 1. 2023:

 • Základní nezabavitelná částka se od 1. 1. 2023 zvýší na 13 638 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě se od 1. 1. 2023 změní na 3 409,50 Kč

Podobně, jako se změnila základní nezabavitelná částka (změna na 2/3), se mění i nezabavitelná částka za další osoby (manžel, manželka, dítě). Dříve to byla 1/3 ze základní částky, od začátku roku 2023 je to již jen 1/4.

Výpočet exekuce na plat v roce 2023

Výpočet exekuce na plat se provádí na základě čisté mzdy (nebo jiného příjmu). Z čisté výplaty se odečte nezabavitelná částka. To co zbude, se rozdělí na třetiny:

 • Pokud je zbytek vyšší než 30 686 Kč, pak se na třetiny rozdělí jen tato suma
 • Vše, co je nad 30 686 Kč, se strhne na úhradu exekuce
 • Zbytek čisté mzdy se zaokrouhluje na částku dělitelnou třemi směrem dolů (případný rozdíl dostává zaměstnanec)

Rozdělení zbytku čisté mzdy závisí na typu exekuce:

 • U nepřednostní exekuce dostává exekutor první třetinu mzdy
 • U přednostní pohledávky dostává exekutor druhou třetinu, a pokud to nestačí tak i první třetinu ze zbytku mzdy
 • Při souběhu přednostní a nepřednostní exekuce se zabavuje první a druhá třetina
 • Poslední třetinu ze zbytku čisté mzdy dostává vždy zaměstnanec
 • Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, pak dostává dvě třetiny ze zbytku mzdy (druhou a třetí)

Kalkulačka – výpočet exekuce na plat od 1. 1. 2023

Pro výpočet v této kalkulačce, zadejte svoji čistou mzdu. A také zadejte počet dětí a to zda máte manželku/manžela (stačí celkový počet osob):

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci na mzdu v roce 2023?

To, kolik peněz vám zůstane při exekuci (nebo i insolvenci), tak závisí na tom, kolik je vaše čistá mzda, kolik máte dětí, jestli máte manžela/manželku a o jaké dluhy se jedná. Zůstává vám vždy nezabavitelné minimum a jedna třetina ze zbytku platu (přednostní exekuce). Nebo to jsou dvě třetiny ze zbytku platu (nepřednostní exekuce) a nezabavitelné minimum.

Exekuce na mateřskou v roce 2023

Podobně, jako exekuce na plat, by se spočítala i exekuce na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Ta patří mezi příjmy, které může exekutor „zabavit“. Platí zde identická pravidla pro výpočet nezabavitelné částky a srážek.

Výše srážek z mateřské by se pak lišila v době před porodem, a po porodu. Po porodu, by se při výpočtu exekuce z mateřské mělo zohlednit i nově narozené dítě, mělo by se zvýšit nezabavitelné minimum o dalších 3 409,50 Kč.

Exekuce na rodičovský příspěvek v roce 2023

Exekuce je možná i na rodičovský příspěvek (rodičovskou). Vzhledem k tomu, že je ale rodičovský příspěvek často vyplácen v maximální částce do 13 000 Kč, pak je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se z rodičovské nebudou moci provést srážky.  Tedy že nezabavitelná částka bude vyšší, než příjem.

Nezabavitelné minimum pro matku a jedno dítě je od 1. 1. 2023 ve výši 13 638 Kč. Pokud by žena na rodičovské měla ještě manžela, nebo třeba dvě děti, pak je to ještě více.

U exekuce na rodičovskou, tedy může exekutor mnohem snadněji narazit na limit toho, co už zabavit nemůže. Jen málokdo má rodičovskou vyšší než 10  – 15 tisíc korun měsíčně, aby zde mohly proběhnout srážky (v nějaké významnější částce).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat 2023

Diskuse: 2
 • Custom avatar Ludmila

  Mám jeden dotaz , mám důchod 16730 kč podle tabulky má exekutor z této částky sebrat 2952 kč ale bere skoro 4000 kč tak se ptám podle čeho to počítá on. Na koho se mám obrátit pokut to počítá špatně. Děkuji za odpověď Ludmila

  • Mateřská.org

   Záleží na tom, zda máte manžela, nebo i nějaké dítě (vůči kterému byste měla vyživovací povinnost) a také, zda je to přednostní pohledávka nebo nepřednostní…. neznám vstupní údaje pro výpočet, takže vám více neporadím

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna