Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat (od 1. 7. 2022)

<span>V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2022. Od začátku roku (do 1. 2. 2022) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky (díky zvýšení normativních nákladů na bydlení). Od 1. 4. 2022 a od 1. 7. 2022, se nezabavitelná částka zvyšuje, díky zvýšení životního minima.</span> V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2022. Od začátku roku (do 1. 2. 2022) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky (díky zvýšení normativních nákladů na bydlení). Od 1. 4. 2022 a od 1. 7. 2022, se nezabavitelná částka zvyšuje, díky zvýšení životního minima.

V roce 2022 (od 1. 1. 2022, od 1. 4. 2022 a od 1. 7. 2022) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci. Tak jako skoro každý rok, i od ledna 2022, se zvyšují normativní náklady na bydlení. To má vliv především na sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení. Ovlivňuje to ale i výpočet nezabavitelného minima při exekuci.

Na konci ledna 2022, bylo dále schváleno mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (kvůli prudkému zdražení elektřiny a plynu). Bohužel ale není shoda v tom, zda se toto mimořádné zvýšení má také zohlednit ve výpočtu nezabavitelné částky. Ministerstvo spravedlnosti, je názoru že ano (pak by se nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci zvýšila poměrně výrazně), některé soudy ale tvrdí, že ne.

Od začátku dubna 2022, pak dochází ke zvýšení životního minima (u jednotlivce je to o 390 Kč na 4250 Kč). Díky tomu se opět zvýší nezabavitelná částka.

Od začátku července 2022, dochází ke druhému zvýšení životního minima (u jednotlivce je to o 370 Kč na 4 620 Kč). Díky tomu se opět zvýší nezabavitelná částka.

Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na plat od 1. 7. 2022

Při exekuci na plat, nebo při exekuci na jakýkoliv jiný příjem, vám zůstává nezabavitelné minimum a určitá část ze zbytku mzdy.

Týká se to všech příjmů – čisté mzdy, podpora v nezaměstnanosti, peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), rodičovský příspěvek (rodičovská), nemocenské dávky, starobní důchod, invalidní důchod, příjem z brigády (práce na DPP nebo DPČ) a další.

Od začátku roku (od 1.1.2022) dochází ke zvýšení normativních nákladů na bydlení Kč. Od 1. 4. 2022 a od 1. 7. 2022 se zvyšuje životní minimum. Těchto dvou částek, se následně vypočítá nezabavitelná částka. Ta je 3/4 ze součtu normativních nákladů na bydlení a životního minima.

Nezabavitelné minimum při insolvenci od 1. 7. 2022:

 • Základní nezabavitelná částka se od 1. 7. 2022 zvýší na 9416,25 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě se od 1. 7. 2022 zvýší na 3138,75 Kč

Nejvyšší soud rozhodl o nezabavitelné částce v roce 2022

Na začátku června 2022, vydal Nejvyšší soud rozhodnutí, že nezabavitelné minimum má být vyšší.

Aktuálně (od 1. 7. 2022), má být nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci 9416,25 Kč (za manžela, manželku či dítě to má být 3138,75 Kč)

Více informací najdete zde

Výpočet exekuce na plat v roce 2022

Výpočet exekuce na plat se provádí na základě čisté mzdy (nebo jiného příjmu). Z čisté výplaty se odečte nezabavitelná částka. To co zbude, se rozdělí na třetiny:

 • Pokud je zbytek vyšší než 25 110 Kč, pak se na třetiny rozdělí jen tato suma
 • Vše, co je nad 25 110 Kč, se strhne na úhradu exekuce
 • Zbytek čisté mzdy se zaokrouhluje na částku dělitelnou třemi směrem dolů (případný rozdíl dostává zaměstnanec)

Rozdělení zbytku čisté mzdy závisí na typu exekuce:

 • U nepřednostní exekuce dostává exekutor první třetinu mzdy
 • U přednostní pohledávky dostává exekutor druhou třetinu, a pokud to nestačí tak i první třetinu ze zbytku mzdy
 • Při souběhu přednostní a nepřednostní exekuce se zabavuje první a druhá třetina
 • Poslední třetinu ze zbytku čisté mzdy dostává vždy zaměstnanec
 • Pokud má zaměstnanec jenom nepřednostní pohledávky, pak dostává dvě třetiny ze zbytku mzdy (druhou a třetí)

Kalkulačka – výpočet exekuce na plat od 1. 7. 2022

Pro výpočet v této kalkulačce, zadejte svoji čistou mzdu. A také zadejte počet dětí a to zda máte manželku/manžela (stačí celkový počet osob):

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci na mzdu v roce 2022?

To, kolik peněz vám zůstane při exekuci (nebo i insolvenci), tak závisí na tom, kolik je vaše čistá mzda, kolik máte dětí, jestli máte manžela/manželku a o jaké dluhy se jedná. Zůstává vám vždy nezabavitelné minimum a jedna třetina ze zbytku platu (přednostní exekuce). Nebo to jsou dvě třetiny ze zbytku platu (nepřednostní exekuce) a nezabavitelné minimum.

Exekuce na mateřskou v roce 2022

Podobně, jako exekuce na plat, by se spočítala i exekuce na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Ta patří mezi příjmy, které může exekutor „zabavit“. Platí zde identická pravidla pro výpočet nezabavitelné částky a srážek.

Výše srážek z mateřské by se pak lišila v době před porodem, a po porodu. Po porodu, by se při výpočtu exekuce z mateřské mělo zohlednit i nově narozené dítě, mělo by se zvýšit nezabavitelné minimum o dalších 3 138,75 Kč.

Exekuce na rodičovský příspěvek v roce 2022

Exekuce je možná i na rodičovský příspěvek (rodičovskou). Vzhledem k tomu, že je ale rodičovský příspěvek často vyplácen v maximální částce do 10 000 Kč (případně od července 2022, to může být i 13 000 Kč), pak je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se z rodičovské nebudou moci provést srážky.  Tedy že nezabavitelná částka bude vyšší, než příjem.

Nezabavitelné minimum pro matku a jedno dítě je od 1. 7. 2022 ve výši 12 555 Kč. Pokud by žena na rodičovské měla ještě manžela, nebo třeba dvě děti, pak je to ještě více.

U exekuce na rodičovskou, tedy může exekutor mnohem snadněji narazit na limit toho, co už zabavit nemůže. Jen málokdo má rodičovskou vyšší než 10  – 15 tisíc korun měsíčně, aby zde mohly proběhnout srážky (v nějaké významnější částce).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat (od 1. 7. 2022)

Diskuse: 2
 • Custom avatar Ludmila

  Mám jeden dotaz , mám důchod 16730 kč podle tabulky má exekutor z této částky sebrat 2952 kč ale bere skoro 4000 kč tak se ptám podle čeho to počítá on. Na koho se mám obrátit pokut to počítá špatně. Děkuji za odpověď Ludmila

  • Mateřská.org

   Záleží na tom, zda máte manžela, nebo i nějaké dítě (vůči kterému byste měla vyživovací povinnost) a také, zda je to přednostní pohledávka nebo nepřednostní…. neznám vstupní údaje pro výpočet, takže vám více neporadím

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna