Kolik je ošetřovné v roce 2024?

V roce 2024, je ošetřovné 60% (za běžných podmínek), nárok je pouze 9 dní (nebo 16 dní).

To, kolik je ošetřovné, se odvíjí od vaší hrubé mzdy. Za běžných podmínek je ošetřovné ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Vyměřovací základ se vypočítává z hrubé mzdy.

V předchozích letech (2020 – 2022), se podmínky pro nárok na ošetřovné různě měnily. Byl nárok i na zvýšené ošetřovné (na 70% nebo i na 80%). Tyto změny ale souvisely s epidemií COVID, která již skončila.

V roce 2024, je nárok na ošetřovné pouze podle běžných podmínek.

Za běžných podmínek je na OČR nárok jen 9 nebo 16 dní.

Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu).

Při hrubé mzdě 40 000 Kč, by ošetřovné vycházelo na cca 711 Kč za jeden kalendářní den, za 9 dní na OČR by to bylo 6 399 Kč.

Pokud by vás zajímalo kolik je ošetřovné v roce 2024, můžete si to sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka ošetřovné v roce 2024.

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho je nárok na ošetřovné?, Ošetřovné pro OSVČ 2024, Z čeho se počítá PPM 2024

V roce 2024 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2025, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Dítě má právo, aby s ním v nemocnici byl jeho rodič. Toto právo ale není absolutní. Záleží i na omezeních v konkrétní nemocnici. Během hospitalizace dítěte v nemocnici, není nárok na ošetřovné (OČR). Může být ale nárok na neschopenku (pokud je rodič hospitalizován společně s dítětem).
Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, i když jsou zdravé. A to v případech, kdy je neplánovaně nebo z neočekávaných důvodů zavřená škola nebo mateřská školka. Na OČR ale není nárok o prázdninách, nebo když je ve škole ředitelské volno. Na paragraf na dítě tedy může být nárok i během stávky učitelů.
Na rodičovskou dovolenou je nárok až do 3 narozenin dítěte. Je možné i prodloužení rodičovské nebo obnovení již ukončení mateřské. Rodiče malých dětí, také mají nárok požadovat zkrácení úvazku nebo možnost pracovat z domu (home-office). Vláda chce prosadit i nárok na školku (povinnost vzít 3 leté dítě do školky).
Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
V roce 2024, je nárok jen na běžné ošetřovné. To znamená, že u nemocného dítěte (nebo jiného člena rodiny/společné domácnosti), bude nárok na OČR pouze po dobu 9 kalendářních dní (pouze u osamělých rodičů je to až 16 kalendářních dní).
Nárok na dávku vzniká, pokud průměrný měsíční příjem nepřesahuje 3,4 násobek životního minima. V roce 2024 se životní a existenční minimum nemění. Nemění se ani podmínky pro nárok na tuto sociální dávku. Kdo měl nárok na dětské přídavky v minulém roce, ten na ně pravděpodobně bude mít nárok i v roce 2024.