Nárok na ošetřovné pro OSVČ

Na ošetřovné (OČR), mohou mít nárok pouze zaměstnanci, v době pracovního poměru.

Za běžných podmínek (mimo dobu epidemie COVID), nemají OSVČ nárok na ošetřovné. Výjimkou byla epidemie COVID. V roce 2023, ale již epidemie minulostí a platí jen běžné podmínky.

Během epidemie koronaviru COVID-19 v roce 2020 a 2021, měli podnikatelé (OSVČ, živnostníci) nárok na ošetřovné. Nejednalo se ale o klasické OČR, na které mají nárok zaměstnanci (na toto ošetřovné nemají OSVČ nárok ani během epidemie), ale o speciální dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Na ošetřovné (OČR), mohou mít nárok pouze zaměstnanci, v době pracovního poměru.

Na ošetřovné není nárok u podnikatelů (OSVČ) nebo u těch, kdo pracují na dohodu DPP a DPČ (u dohodářů by mohl být nárok na OČR od roku 2024).

Podnikatelé (živnostníci), mohou mít nárok na nemocenské dávky (od 15 dne na neschopence, pokud si platí nemocenské pojištění), na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nebo případně i na dlouhodobé ošetřovné.

Dlouhodobé ošetřovné, je jiná dávka než klasické ošetřovné (OČR).

Dlouhodobé ošetřovné, může být až na 90 dní, a nárok mohou mít i OSVČ. Mezi podmínky ale patří hospitalizace ošetřované osoby v nemocnici (alespoň 3 dny) a dále předpoklad ošetřování, alespoň po dobu 30 dní – příslušné potvrzení vystavuje lékař.

Dlouhodobé ošetřovné, je také 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu), tj. stejné jako u běžného OČR.

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho je nárok na ošetřovné?, Kolik je ošetřovné 2023?, Z čeho se počítá PPM 2023

V roce 2023 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2024, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
I podnikatelky (OSVČ), mají nárok na mateřskou. Nejedná se ale o mateřskou dovolenou, nárok je pouze na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky pro výpočet PPM, se od 1. 1. 2023 mírně změnily (zvýšení redukčních hranic). V roce 2023, se také mluví o možném zvýšení rodičovské o 50 tisíc korun.
V roce 2023, je nárok jen na běžné ošetřovné. To znamená, že u nemocného dítěte (nebo jiného člena rodiny/společné domácnosti), bude nárok na OČR pouze po dobu 9 kalendářních dní (pouze u osamělých rodičů je to až 16 kalendářních dní). 
Nárok na dávku vzniká, pokud průměrný měsíční příjem nepřesahuje 3,4 násobek životního minima. V roce 2023, dochází od začátku ledna (od 1. 1. 2023), ke zvýšení životního a existenčního minima. Na přídavky bude mít nátok více dětí. A dostanou i více peněz - přídavky se zvýšily o 200 Kč měsíčně.
Na ošetřovné (OČR) může mít nárok i babička na vnuka nebo vnučku. A to, i když nebydlí ve společné domácnosti. Podmínky jsou stejné (maximálně 9 dní, 60% z redukovaného vyměřovacího základu). Na OČR ale není nárok v době, kdy je na dítě čerpán rodičovský příspěvek (to může mít nárok jenom žena, pokud už pracuje).
V roce 2023 je nárok již jen na běžné ošetřovné. Jedná se o 60%, po dobu maximálně 9 nebo 16 dní. Od začátku roku 2023, se také zvýšily redukční hranice, nebo se rozšířil okruh možných příjemců OČR.
Na kompenzační bonus v roce 2021, mohou mít nárok i OSVČ vedlejší. To, že máte příjem z mateřské (PPM) nebo z rodičovské (rodičovský příspěvek), nemusí ničemu vadit. Podstatné je, aby došlo k poklesu příjmu o 50%. A aby příjem z podnikání, byl vaším převažujícím příjmem (v rozhodném nebo srovnávacím období).