Nárok na ošetřovné pro OSVČ

OSVČ na ošetřovné nárok nemá.

Pokud zaměstnanci onemocní dítě a on s ním musí doma zůstat na ošetřovačce (neboli „paragraf na dítě“), pak má nárok na ošetřovné. To není příliš vysoké. Je to jen 60% z hrubé mzdy. Jak je na tom ale OSVČ, pokud se musí starat o nemocné dítě a díky tomu nemůže vykonávat svoje podnikání?

Podobně, jako i u jiných finančních dávek, je na tom živnostník (OSVČ) hůře než zaměstnanec. Zatímco zaměstnanec dostane alespoň něco, když nemůže pracovat, OSVČ na ošetřovné nárok nemá.

Dobře jsou na tom snad jen ti OSVČ, kteří pracují z domu, a tak se tedy mohou o nemocné dítě postarat a při tom současně i pracovat. Ostatní mají smůlu. Musí si vybrat, jestli na několik dní omezí práci a budou tak bez příjmu, nebo jestli péči o nemocné dítě vyřeší jinak.

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho je nárok na ošetřovné?, Kolik je ošetřovné?, Z čeho se počítá PPM

OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.
Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.
Ošetřovné je pak 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Můžete ho dostávat po dobu 9 dní (nebo až 16 dní pokud jste samoživitel nebo samoživitelka).