Nárok na ošetřovné pro OSVČ

OSVČ na ošetřovné nárok nemá.

Pokud zaměstnanci onemocní dítě a on s ním musí doma zůstat na ošetřovačce (neboli „paragraf na dítě“), pak má nárok na ošetřovné. To není příliš vysoké. Je to jen 60% z hrubé mzdy. Jak je na tom ale OSVČ, pokud se musí starat o nemocné dítě a díky tomu nemůže vykonávat svoje podnikání?

Podobně, jako i u jiných finančních dávek, je na tom živnostník (OSVČ) hůře než zaměstnanec. Zatímco zaměstnanec dostane alespoň něco, když nemůže pracovat, OSVČ na ošetřovné nárok nemá.

Dobře jsou na tom snad jen ti OSVČ, kteří pracují z domu, a tak se tedy mohou o nemocné dítě postarat a při tom současně i pracovat. Ostatní mají smůlu. Musí si vybrat, jestli na několik dní omezí práci a budou tak bez příjmu, nebo jestli péči o nemocné dítě vyřeší jinak.

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho je nárok na ošetřovné?, Kolik je ošetřovné?, Z čeho se počítá PPM

Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.
OSVČ má nárok na ošetřovné na dítě, pokud se stará alespoň o jedno dítě, které má maximálně 13 roků. A které je doma z důvodu uzavřené školy nebo školky. Nárok je i v dalších případech.
Ošetřovné pro OSVČ a kompenzační bonus (podpora 25 tisíc korun) mají rozdílné podmínky. V obou případech ale může být nárok na podporu pro OSVČ i po přerušení nebo obnovení (znovuzahájení) podnikání. Máte nárok na ošetřovné/bonus za konkrétní dny.
O podporu je možné žádat od 10. 4. 2020. Žádost je možné podat kdykoliv, až do června 2020. Kromě samotné žádosti (viz formulář níže) nejsou požadovány žádné další doklady nebo potvrzení.
Od 1. 4. 2020 se zvýšilo životní minimum. Díky tomu má v roce 2020 nárok na přídavky více rodin, než v předchozím období.
Aby měla OSVČ nárok na nemocenské dávky (nejenom během rizikového těhotenství), pak si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 3 měsíce.,
OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.
Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.