Jak požádat o ošetřovné pro OSVČ

O ošetřovné si OSVČ může požádat na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

O ošetřovné si OSVČ může požádat na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Online formulář, pro žádost o ošetřovné je možné najít zde.

OSVČ může žádat o ošetřovné za celý měsíc, kdy se starala o dítě, nebo jen za jednotlivé dny. Třeba pokud přeruší nebo obnoví podnikání, pak má nárok jen za ty dny, kdy podnikal.

Vyplněnou žádost o ošetřovné je následně nutné odeslat:

  • Přes datovou schránku na adresu „wnswemb“ (datová schránka ministerstva). Do předmětu datové zprávy je nutné uvést „fpmpo20“ – předmět se liší podle měsíce, za který je žádost podávána
  • Emailem s elektronickým podpisem na adresu fpmpo20@mpo.cz a do předmětu uvést fpmpo20 – předmět se liší podle měsíce, za který je žádost podávána
  • Poslat poštou na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu Na Františku 32 110 15 Praha 1 obálka musí být označena „fpmpo20“. (nezapomeňte na podpis)

Také pozor na to, že o ošetřovné můžete žádat emailem, ale jen s elektronickým podpisem. Není to jako u žádosti o kompenzační bonus (podporu 25 tisíc korun). Tam je schválena výjimka a elektronický podpis nepotřebuje.

U ošetřovného potřebujete elektronický podpis, nebo datovou schránku nebo poslat žádost poštou (podepsaný originál žádosti).

Mohlo by vás zajímat: Jak vyplnit žádost o kompenzační bonus 25 tisíc, Nárok na ošetřovné pro OSVČ

Od 1. 1. 2021 se zvyšují redukční hranice pro výpočet ošetřovného (OČR). I v roce 2021 může být nárok na zvýšené ošetřovné (pokud budou kvůli epidemii koronaviru opět uzavřeny školy). Běžné ošetřovné je 60% z hrubé mzdy. Je na něj nárok 9 nebo 16 dní. Krizové ošetřovné je 70%, a je na něj nárok po celou dobu, co jsou zavřené školy.
V roce 2021 se zvyšuje minimální nemocenské pojištění pro OSVČ. Minimální částka pro rok 2021 je 147 Kč měsíčně. Zvyšují se i redukční hranice pro výpočet PPM. Aby měla OSVČ nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musí si platit nemocenské pojištění (alespoň 270 dní za poslední 2 roky, 180 dní z toho za poslední rok).
Ošetřovné je za běžných podmínek 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Během epidemie koronaviru COVID (až do 30. 6. 2021), může být ošetřovné zvýšené na 70% (minimálně 400 Kč na den). Platí i odlišné podmínky.
Na ošetřovné není nárok během podzimních prázdnin. V roce 2020 tedy není nárok na ošetřovné za dny od 26. 10. 2020 do konce měsíce. Na ošetřovní při zavřené škole je tak nárok od 14. 10. 2020 do 25. 10. 2020, a následně případně od 2. 11. 2020.
Během podzimu se změní podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR). Ošetřovné bude prodlouženo na celou dobu, co budou zavřené školy. Nárok je ale jen u dětí, mladších než 10 roků. Ošetřovné bude také zvýšené na 70%. Nárok na ošetřovné budou mít OSVČ (400 Kč na den), nebo ti kdo pracují na DPP či DPČ.
Nárok na ošetřovné (OČR) pro zaměstnance nebo OSVČ bude až dokonce školního roku (do 30. 6. 2020). Pokud se rodiče rozhodnou ponechat si dítě doma, budou muset vyplnit zvláštní formulář, kde budou muset uvést své důvody, pro toto rozhodnutí
Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.
OSVČ má nárok na ošetřovné na dítě, pokud se stará alespoň o jedno dítě, které má maximálně 13 roků. A které je doma z důvodu uzavřené školy nebo školky. Nárok je i v dalších případech.