Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2021

Spočítejte si, jak vysoká by byla vaše podpora, pokud byste v roce 2021 skončili v zaměstnání. Najdete zde aktuální online kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2021. Podíváme se především na to, jak je to s nárokem na podporu po skončení mateřské nebo rodičovské. A jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské.
Kdo má nárok na podporu v roce 2021
Nárok na podporu v nezaměstnanosti je při splnění příslušných podmínek. Tou hlavní je, abyste v posledních dvou letech měli „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců. Nemusí se jednat jen o dobu v zaměstnání v pravém slova smysl.
U OSVČ (aby měli nárok na podporu), je podstatné to jestli a v jaké výši platí sociální pojištění. U žen po rodičovské se pak zase doba, kdy byli doma s dítětem, započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění.
Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021
Kolik je podpora v nezaměstnanosti od 1. 1. 2021?
Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od toho, jaká byla vaše čistá mzda v posledním zaměstnání. Výpočet podpory se provádí z průměrné čisté mzdy z posledního (ukončeného) kalendářního čtvrtletí v posledním zaměstnání.
Výše podpory je:
- 65% z průměrné čisté mzdy za první dva měsíce (1 a 2 měsíc)
- 50% z průměrné čisté mzdy za druhé dva měsíce (3 a 4 měsíc)
- 45% z průměrné čisté mzdy za další (5 až popř. 11 měsíc)
U podpory pak také záleží na tom, kolik vám je roků. Pokud jste starší, pak je zohledněno to, že vám může trvat delší dobu, než najdete novou práci. A proto dostáváte podporu delší dobu:
- 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
- 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
- 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků
Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2021?
U podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci (tu dostáváte, pokud absolvujete nějaký rekvalifikační kurz organizovaný Úřadem práce), je stanovena maximální výše. Takže bez ohledu na to, jak byla ve skutečnosti vysoká vaše mzda, nikdy nemůžete dostat více než:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti 2021 = 20 075 Kč
- Maximální podpora při rekvalifikaci 2021 = 22 498 Kč
Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské
Pokud byla žena před mateřskou/rodičovskou dovolenou zaměstnána a její zaměstnání během rodičovské dovolené nezaniklo (třeba protože měla pracovní poměr na dobu určitou), pak by se po skončení rodičovské měla vrátit do zaměstnání. Zde je pak několik možností (pokud by žena nechtěla v původním zaměstnání pokračovat):
- Žena může v zaměstnání požádat o poskytnutí neplaceného volna (například pokud jí nevezmou dítě do školky, nebo pokud bude těhotná s druhým dítětem)
- Zaměstnavatel může dát ženě výpověď a odstupné
- Žena může uzavřít dohodou o ukončení pracovního poměru
Budu mít nárok na podporu po skončení rodičovské?
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Pokud skončí zaměstnání výpovědí po rodičovské, pak by se výše její podpory měla odvíjet z platu (je zde výpovědní doba 2 měsíce a někdy i odstupné).
I pokud byla žena v době rodičovské nezaměstnaná, bude mít nárok na podporu. Sice v posledních dvou letech nepracovala 12 měsíců (což je jedna z hlavních podmínek). Doba, kdy byla na rodičovské (dostávala rodičovský příspěvek), se jí ale „počítá“ (jedná se o náhradní dobu důchodového pojištění).
V každém případě je po skončení rodičovské nárok na podporu.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské v roce 2021?
Pokud ale byla žena během rodičovské dovolené nezaměstnaná, pak po skončení rodičovské není z čeho spočítat výši podpory. Z rodičovského příspěvku se podpora počítat nedá.
V takovém případě se vychází z průměrné mzdy v ČR. V roce 2021 by se tedy počítala průměrná mzda za 1 až 3 čtvrtletí 2020 – což je 34 611 Kč. První dva měsíce dostane žena 15% z průměrné mzdy, druhé da měsíce dostane 12% a poslední měsíc 11%:
- Za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = v roce 2021 je to 5 192 Kč/měsíc
- Za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = v roce 2021 je to 4 154 Kč/měsíc
- Zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = v roce 2021 je to 3 807 Kč/měsíc
Jaké jsou sociální dávky po skončení rodičovské?
Pokud pak má žena po skončení rodičovské (díky velmi nízké podpoře), jen nízký příjem, je zde možnost získat i další sociální dávky. Může se jednat o příspěvek na dítě. Na ten je nárok, pokud průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny nepřevyšuje 2,7 násobek životního minima (od 1.4.2021 bude nárok i při příjmu do 3,4 násonku životního minima)
Také může být nárok na příspěvek na bydlení. O ten je možné žádat, pokud máte uzavřenu nájemní smlouvu (nebo jste majitelem bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví). Také je nutné, abyste v bytě/domě měli trvalé bydliště.
Při velmi nízkém příjmu je pak možné žádat ještě o dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) nebo doplatek na bydlení. Na ty je ale nárok jen při opravdu nízkém příjmu celé rodiny (nestačí tedy jen to, že má žena malou podporu, zohledňuje se i příjem manžela/partnera).
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Kalkulačka kdy se narodí dítě
- Povinnost zaměstnat ženu po skončení rodičovské
- Kdo bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě v roce 2021?
- Co pomáhá na strie v těhotenství
- Exfoliace – odstranění odumřelých kožních buněk
- Nárok na PPM při práci na DPP
- Na co má nárok těhotná nezaměstnaná na Úřadu práce
- Jak zvýšit rodičovský příspěvek
- Peněžitá pomoc v mateřství po skončení studia na VŠ
- Minimální zdravotní pojištění 2021
Diskuse: Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2021