Exfoliace – odstranění odumřelých kožních buněk

Pravidelné odstraňování odumřelých buněk (exfoliace), napomáhá udržovat přirozenou regeneraci pokožky.

Exfoliace je termín používaný pro pravidelný peeling pokožky. Exfoliace v podstatě znamená mechanické odstranění odumřelých kožních buněk.

Kůže je největším tělesným orgánem. Jako takový, pak produkuje asi jeden milión nových buněk za minutu (ano opravdu je to takové množství, 60 milionů za hodinu, 1,45 miliardy nových buněk za den, asi 530 miliard za rok, tedy asi 40 biliónů za život). A stejně rychle, jako tělo produkuje nové buňky, zase odumírají ty staré.

Cesta jedné buňky začíná ve spodní vrstvě kůže. Tím, jak zde postupně vznikají nové a nové buňky, jsou ty starší postupně „tlačeny“ vzhůru. V době, kdy kožní buňka dosáhne povrchu je již v podstatě „mrtvá“. Pak se oddělí od pokožky.

Proces tvorby nových buněk není stejnoměrný po celý život. Hlavně v pozdějším věku se proces tvorby nových buněk zpomalí.

Pravidelné odstraňování odumřelých buněk (exfoliace), napomáhá udržovat přirozenou regeneraci pokožky. To pak funguje jako prevence vzniku třeba vrásek nebo strií (ať už těch běžných nebo i těch v těhotenství).

Pro peeling je možné využít různé krémy, které obsahují mikročástice, které pak pokožku „obrušují“. Nebo je možné pro exfoliaci použít i suchý kartáč (ideálně vyrobený z přírodních vláken). Podle konkrétního místa je možné používat větší sílu (silnější a méně citlivá pokožka), nebo menší sílu (jemnější, méně silná, nebo citlivější místa).

Mohlo by vás zajímat: Těhotenské vitamíny, Těhotenská dieta, Jak vypočítat datum porodu, Spontánní potrat

Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.