Jak vypočítat datum porodu

Poradíme vám jednoduchý způsob, jak určit pravděpodobný termín porodu.

Zjistila jste snad, že jste těhotná, a zajímalo by vás, jak vypočítat datum porodu? Poradíme vám jednoduchý způsob, jak určit pravděpodobný termín porodu. Pamatujte ale na to, že termín porodu je vždy jen orientační.

U zdravého těhotenství může k porodu dojít kdykoliv mezi 38 a 42 týdnem těhotenství. Děti mají vlastní „hlavu“ a rodí se podle toho, jak se to hodí jim, a z nějakých termínů v kalendáři nebo těhotenském průkazu si toho moc nedělají.

Obvyklá délka těhotenství je 280 dní (9 měsíců). Pokud znáte termín poslední menstruace, tedy datum, kdy jste před těhotenstvím začala naposledy menstruovat, pak stačí, když k tomuto datu přičtete 280 dní (doba těhotenství + doba než je zahájena ovulace) a máte přibližný termín porodu.

Pokud znáte přímo termín, kdy u vás měla proběhnout poslední ovulace, pak stačí přičíst jen 265 dní a opět znáte +/- datum kdy by měl proběhnout porod.

Jak již bylo uvedeno výše, termín porodu je nejistý. U vícečetných těhotenství (dvojčata nebo vícerčata) dochází k porodu často i o něco dříve. Ženy prvorodičky zase často rodí s menším zpožděním, oproti plánovanému termínu.

Mohlo by vás zajímat: Datum porodu podle početí, Jak dlouho trvá porod, Jak poznám začínající porod

Na porodné je i v roce 2024, nárok jen u prvního a druhého dítě. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné mají rodiny (samoživitelky), pokud jejich průměrný čistý příjem, není vyšší než 2,7 násobek životního minima.
Začátek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je v době 6 – 8 týdnů, před plánovaným termínem porodu. Pokud si žena sama neurčí termín začátku mateřské (PPM), pak začíná od začátku 6 týdne před porodem. Pokud není do začátku mateřské na druhé dítě, vyčerpán rodičovský příspěvek, pak je riziko, že „propadne“.
Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Rodina, které se narodí první dítě, má životní minimum v roce 2024 ve výši 10 990 Kč. Nárok na porodné je tedy do průměrného příjmu 29 673 Kč měsíčně. Porodné na první dítě je v roce 2024 částka 13 000 Kč.
Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.