Jak poznám začínající porod

Začínající porod obvykle poznáte bolestmi nebo křečemi v podbřišku, které jsou značně podobné menstruačním bolestem.

Projevy začínajícího porodu mohou být značně individuální. Začínající porod obvykle poznáte bolestmi nebo křečemi v podbřišku, které jsou značně podobné menstruačním bolestem. Na začátku porodu bývají jen krátké a rychle odezní.

Podobné bolesti se někdy objeví a po nějaké době zase ustanou. Používá se pro to označení „poslíčci“. Nejedná se o skutečný začátek porodu. Tyto příznaky se objevují u řady žen v pozdní fázi těhotenství. Tyto falešné kontrakce ale současně již připravují dělohu na porod. Nejčastěji se objevují cca 2 týdny před koncem těhotenství.

Jakmile ale bolesti neustávají, a naopak jejich charakter se mění – jsou pravidelnější, silnější, delší, pak se již jedná o začínající porodní kontrakce. Jakmile kontrakce probíhají v pravidelném intervalu (zpravidla jsou v intervalu 15 až 30 minut), je čas vyrazit na cestu do porodnice

Definitivním znamením začínajícího porodu je pak to, když začne odtékat plodová voda, nebo se objeví mírné krvácení. V tu chvíli byste již určitě také měla vyrážet do porodnice. Zvláště se to pak týká žen, které již rodí podruhé nebo potřetí, protože u nich pak porod zpravidla probíhá mnohem rychleji, než u prvorodiček.

Mohlo by vás zajímat: Jak začíná porod, Jak zaručeně vyvolat porod, Jak rozjet porod, Jak moc bolí porod

Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.