Tipy jak vyvolat porod

<span>Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.</span> Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.

Především u žen, kterým se má narodit první dítě, poměrně často dochází ke „zpoždění“ porodu. Nejsou žádné prokazatelné vědecké studie, které by vysvětlovaly, proč k tomu u některých žen dochází, a u jiných ne. Platí, že miminko se narodí, až je na to připravené.

Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh. Po této době je už ale dobré pokusit se o přirozené vyvolání porodu, nebo po konzultaci s lékařem přistoupit i na umělé vyvolání porodu.

Tipy jak zaručeně vyvolat porod

Existuje mnoho různých rad a tipů, jak vyvolat nebo uspíšit porod. Některé spíše spadají do kategorie „babské rady“, jiné jsou postavené na serióznějším základu. Připravili jsme pro vás výběr několika užitečných tipů, jak vyvolat porod.

Je ale důležité upozornit, že pokud se rozhodnete uspíšit porod, je více než vhodné poradit se svým lékařem, nebo porodní asistentkou.

Vyvolání porodu s pomocí akupunktury

Především v Asii je akupunktura poměrně hodně populární, a je využívána téměř na „cokoliv“. Od léčby rýmy, nebo různých bolestí, až třeba právě po vyvolání porodu. Účinnost akupunktury na uspíšení porodu byla dokonce vědecky testována u žen, které byly ve 39 až 41 týdnu těhotenství. Zjistilo se, že 70% žen, které absolvovali 3 procedury akupunktury, přirozeně porodilo v plánovaném termínu. Kontrolní skupina žen bez akupunktury, pak měla úspěšnost jen 50%.

Sex a vyvolání porodu

Během sexuální aktivity dochází k uvolňování různých hormonů. Jedná se o obdobné hormony, jako jsou léky používané k vyvolání umělého porodu. Pokud dojde k vyvrcholení muže uvnitř ženy, jeho sperma obsahuje prostaglandiny, které napomáhají „změkčení“ a otevření děložního čípku. Během ženského orgasmu je zase uvolňován hormon oxytocin, který je zodpovědný za předporodní kontrakce.

Vyzkoušejte stimulaci bradavek

Při stimulaci bradavek je také produkován hormon oxytocin, který odpovídá za zahájení kontrakcí před porodem. Stimulaci provádějte asi 5 minut a poté vyčkejte cca 15 minut, zda se nedostaví kontrakce. Pokud ne, vyzkoušejte stimulaci znovu.

Přírodní bylinky na vyvolání porodu

Jednou z přírodních bylinek na vyvolání porodu je pločištník. To je tradiční přírodní bylina, která je již dlouho používána na léčbu různých „ženských obtíží“, Obsahuje totiž fytoestrogeny, rostlinné složky, které mají účinek podobný lidským estrogenům. Proto se používá mimo jiné i k léčbě příznaků menopauzy

Uspíšení porodu – vyzkoušejte kořeněná jídla

I když pro to neexistuje žádný vědecký výzkum, řada žen tvrdí, že když před porodem jedli hodně kořeněná, pikantní jídla, došlo u nich k uspíšení porodu. Takže to můžete vyzkoušet i vy. To nejhorší co vás může potkat, jsou žaludeční potíže, nebo nepříjemné pocity na toaletě.

Vyvolání porodu díky chůzi

Poměrně spolehlivým způsobem, pro vyvolání porodu, může být chůze. Během chůze je i díky gravitaci a rytmickému pohybu, hlavička dítěte tlačena dolů. To podporuje dilataci pochyby a napomáhá přesunout dítě do správné polohy pro porod.

Vyzkoušejte ricinový olej

Často bývá doporučován i ricinový olej. Ten sice nemá žádný vliv na vaši dělohu. Namísto toho ale stimuluje střeva, která pak mohou začít „tlačit“ na dělohu a vést tak k vyvolání porodu. Pozor ale na to, že příliš velká dávka ricinového oleje může vést až k těžkému průjmu. A navíc, ricinový olej nemá nijak příjemnou chuť.

Zkuste masáž pro uspíšení porodu

Masáž je ideální pro relaxaci. Ženě, která se připravuje na porod, napomáhá s celkovým zklidněním. Pocit uvolnění a bezpečí může vést k tomu, že porod začne přirozenou cestou. V očekávání porodu, je totiž řada žen pod značným tlakem, a ve stresu, což může vést k určitému „mentálnímu bloku“. Díky masáži je možné uvolnit se, zklidnit se, a nastartovat tak přirozené procesy.

Umělé vyvolání porodu

Pokud se termín porodu opozdí o více než 14 dní, je možné, po konzultaci s lékařem, přistoupit k umělému porodu. Ten se již ale provádí v porodnici pod lékařským dohledem. Ženě jsou pak podávány (zpravidla epidurálně), léky, které mají obdobné složení jako přirozené hormony vyvolávající porod. V takovém případě pak obvykle ihned začnou silné kontrakce. Podle některých studií, ale může být takto uměle vyvolaný porod pro dítě trochu „stresující“. Měla by to tedy být až poslední možnost, pokud nefunguje nic jiného.

 

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Tipy jak vyvolat porod

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna