Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2022

Aby měla OSVČ nárok na PPM, musí být plátcem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní. Minimální nemocenské pojištění ve je v roce 2022 částka 147 Kč měsíčně.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), někdy také nazývaná „mateřská“, je dávka vyplácená z nemocenského pojištění podobně, jako nemocenské dávky během pracovní neschopnosti nebo třeba ošetřovné.

Délka PPM je 28 týdnů, pokud se ženě narodí jedno dítě, nebo 37 týdnů, pokud se ženě narodí dvě děti, nebo 22 týdnů, pokud o PPM žádá otec dítěte.

Na PPM pak mají nárok i ženy, které spadají mezi OSVČ. Platí pro ně podobné podmínky, jako pro ženy, které pracují v „klasickém“ zaměstnání.

Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si kromě povinných plateb na sociální a zdravotní pojištění (které s PPM nijak nesouvisí), hradit i nemocenské pojištění. Jeho placení je pro OSVČ dobrovolné. Pokud si jej neplatí, pak nemají nárok ani na jiné nemocenské dávky.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ, je v roce 2022 částka 147 Kč měsíčně. V závislosti na příjmech OSVČ, může být placena i vyšší částka.

Aby měla OSVČ nárok na PPM, musí být plátcem nemocenského pojištění nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A současně nejméně 180 dní v posledním roce.

Kromě toho navíc (pro OSVČ, aby mohla dostávat PPM), platí omezení v tom, že během čerpání PPM není možné, aby OSVČ sama vykonával samostatně výdělečnou činnost.

OSVČ sice může i nadále „podnikat“, ale nesmí činnost, která je předmětem podnikání sama vykonávat (pokud ji ale vykonávají třeba zaměstnanci, pak je vše v pořádku).

Pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, tak je i výsledná mateřská jen minimální. Při minimálním nemocenském pojištění 147 Kč měsíčně v roce 2022, by mateřská vycházela jen na 162 Kč za jeden kalendářní den.

Za měsíc by tak OSVČ, dostala jen 4 860 Kč. Za 28 týdnů by to celkem bylo jen 31 752 Kč.

Mohlo by vás zajímat: Přídavky na bydlení pro rodinu 2022, Otec dítěte a mateřská dovolená, Kolik je mateřská v roce 2022

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je pro rok 2022 částka 147 Kč měsíčně. Zvyšují se i redukční hranice pro výpočet PPM. Aby měla OSVČ nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musí si platit nemocenské pojištění (alespoň 270 dní za poslední 2 roky, 180 dní z toho za poslední rok).
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2022 stejné, jako v předchozích letech.
Od začátku roku 2022, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2022, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2022.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 147 Kč měsíčně v roce 2022, by mateřská byla 31 752 Kč za 28 týdnů (196 dní)
Pokud plánujete v blízké době těhotenství, pak byste si určitě měla co nejdříve začít platit nemocenské pojištění. Pak můžete mít nárok na mateřskou i jako OSVČ.
Aby měla OSVČ nárok na nemocenské dávky (nejenom během rizikového těhotenství), pak si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 3 měsíce.,
OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.
Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.