Otec dítěte a mateřská dovolená

Otec dítěte, také během čerpání peněžité pomoci v mateřství nesmí vykonávat stejné zaměstnání.

Při splnění podmínek (které jsou v zásadě stejné jako u matky dítěte), může mít na mateřskou nárok, i otec dítěte.

Rodiče se klidně mohou dohodnout, že část doby mateřské dovolené vyčerpá matka dítěte (u té musí být doba na mateřské dovolené minimálně 6 týdnů), a zbytek doby pak otec dítěte. Zaměstnavatel má totiž povinnost umožnit i otci dítěte čerpat mateřskou dovolenou.

Co se týká nároku na PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) u otce dítěte) tak zde platí, že i on může mít nárok na tuto dávku. Také musí splnit podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění a další podmínky.

Na rozdíl od ženy (která může na mateřskou nastoupit již 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte má nárok na PPM až po skončení 6 týdne po porodu (šestinedělí).

Pak stačí, když uzavře s matkou dítěte dohodu o svěření dítěte do péče a u příslušné OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení) si vyřídí PPM.

Otec dítěte, také během čerpání peněžité pomoci v mateřství nesmí vykonávat stejné zaměstnání. Sice může i během mateřské pracovat, ale jen pro jiného zaměstnavatele.

Nebo by případně se svým současným zaměstnavatelem musel uzavřít druhou pracovní smlouvu (třeba na DPP nebo DPČ), která by současně byla uzavřena na odlišnou pracovní činnost, než na jakou je uzavřen hlavní pracovní poměr.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné, otec neznámý, Peněžitá pomoc v mateřství OSVČ 2024, Těhotenská dieta

Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2024 nemění. Nezaměstnaná žena, může mít nárok na PPM, jenom pokud by byla v ochranné době (až 180 dní po skončení zaměstnání). Když se dítě narodí až v roce 2024, tak je nárok zvýšený rodičovský příspěvek (350 000 Kč od 1. 1. 2024).
Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Otec dítěte má po porodu nárok na 14 dní placené otcovské dovolené (během prvních 6 týdnů po porodu). Od 7 týdne po porodu může mít nárok i na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství). Žena může mít nárok na nemocenskou (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu), nebo následně na podporu v nezaměstnanosti.
Aby dostávala OSVČ „mateřské dávky“, musí být účastníkem nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.
Na otcovskou dovolenou, mají nárok zaměstnanci, nebo případně i podnikatelé (pokud si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění). Na otcovskou je nárok 2 týdny (14 kalendářních dní), během prvních 6 týdnů od narození dítěte.
Na peněžitou pomoc v mateřství má OSVČ nárok jen v případě, že si platí nemocenské pojištění. Minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč měsíčně.