Přídavky na bydlení pro rodinu 2023

U přídavků na bydlení pak rozhoduje to, kolik lidí v daném bytě/domě žije.

Jaké podmínky musí být splněny, aby měla rodina v roce 2022 nárok na přídavky na bydlení? To je otázka, která vás možná zajímá právě v souvislosti s očekávaným narozením potomka. Kdy tedy můžete dostávat podporu od státu na bydlení?

Nárok na přídavky na bydlení má majitel bytu (domu) v osobním vlastnictví, nebo je možné o přídavky požádat i na družstevní byt, nebo pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu.

U přídavků na bydlení pak rozhoduje to, kolik lidí v daném bytě/domě žije. Na rozdíl od minulosti, se to ale v roce 2022 už nepočítá podle trvalého bydliště, ale podle skutečnosti.

Dále pak záleží na velikosti města (pro větší města jsou vyšší normativní náklady na bydlení než pro menší města). A také záleží na tom, jak vysoké jsou skutečné výdaje za bydlení – tedy výše nájemného nebo podobných výdajů, platby za teplo, elektřinu plyn, vodu apod.

Naopak výdaje jako jsou třeba splátky za hypotéku, poplatek za kabelovou televizi, internet apod., se mezi náklady na bydlení nepočítají.

Od 1.1.2022 se také zvyšují normativní náklady na bydlení. Díky tomu, může být příspěvek na bydlení o něco málo vyšší, než v předchozím roce. Viz tato aktuální kalkulačka, pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2022.
Mimořádné zvýšení – příspěvek na bydlení v roce 2022
Vzhledem k vysoké inflaci v závěru ruku 2021, a také na začátku roku 2022. A současně i vzhledem k prudkému zdražování elektřiny a plynu, připravila vláda návrh na změnu zákona.

Novela zákona o státní sociální podpoře, by měla umožnit mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení v roce 2022 (i zpětně od 1. 1. 2022). Jednalo by se o zvýšení o cca 800 až 2150 Kč.

Díky tomuto mimořádnému zvýšení, by mělo na přídavky na bydlení, nárok více rodin/jednotlivců.

Mohlo by vás zajímat: Žádost o přídavky na dítě, Životní minimum pro rodinu 2022, Umělé oplodnění cena

V roce 2023 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2024, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě, bude nárok při příjmu do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021). Mezi příjmy se počítá výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z DPP nebo DPČ, alimenty (výživné), rodičovský příspěvek, a další. Počítá se i příjem dalších osob (které sdílí společnou domácnost s rodičem dítěte).
V roce 2021 se zvýšily přídavky a změnily se i podmínky. Nově je nárok na příspěvek, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Životní minimum se od 1. 4. 2022 zvýšilo o 10%. Díky těmto změnám, má na přídavky nárok více dětí (rodin). O příspěvek na dítě je možné požádat na Úřadu práce.
V roce 2021, se od poloviny roku zvýšily přídavky na dítě o 130 až 380 Kč. Současně je nově nárok na přídavky, i při průměrném měsíčním příjmu v rodině, který nepřekračuje 3,4 násobek životního minima. Od 1. 4. 2022 se zvyšuje životní a existenční minimum o cca 10% (tj. o 200 - 390 Kč)
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 25 947 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě; platí od 1. 4. 2022, kdy se zvýšilo životní minimum).
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2022. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).