Přídavky na bydlení pro rodinu 2024

U přídavků na bydlení pak rozhoduje to, kolik lidí v daném bytě/domě žije.

Jaké podmínky musí být splněny, aby měla rodina v roce 2024 nárok na přídavky na bydlení? To je otázka, která vás možná zajímá právě v souvislosti s očekávaným narozením potomka. Kdy tedy můžete dostávat podporu od státu na bydlení?

Nárok na přídavky na bydlení má majitel bytu (domu) v osobním vlastnictví, nebo je možné o přídavky požádat i na družstevní byt, nebo pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu.

U přídavků na bydlení pak rozhoduje to, kolik lidí v daném bytě/domě žije. Na rozdíl od minulosti, se to ale v roce 2024 už nepočítá podle trvalého bydliště, ale podle skutečnosti.

Dále pak záleží na velikosti města (pro větší města jsou vyšší normativní náklady na bydlení než pro menší města). A také záleží na tom, jak vysoké jsou skutečné výdaje za bydlení – tedy výše nájemného nebo podobných výdajů, platby za teplo, elektřinu plyn, vodu apod.

Naopak výdaje jako jsou třeba splátky za hypotéku, poplatek za kabelovou televizi, internet apod., se mezi náklady na bydlení nepočítají.

Od 1.1.2024 se také mění normativní náklady na bydlení. Od ledna 2024, je zrušený paragraf 26a (mimořádné zvýšení). Kvůli tomu, může být příspěvek na bydlení  nižší, než v předchozím roce. Viz tato aktuální kalkulačka, pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024.

Mimořádné zvýšení – příspěvek na bydlení v roce 2024

Kvůli vysoké inflaci a velmi vysokým cenám energií (plyn a elektřina), bylo v roce 2022 schváleno mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Toto mimořádné zvýšení, platilo i v roce 2023.

Od 1. ledna 2024, je ale zrušený paragraf 26a (který obsahoval ustanovení o mimořádném zvýšení).

V roce 2024, tak některé rodiny nebudou mít dále nárok na přídavky na bydlení. Nebo se jim mohou snížit vyplácené dávky.

Mohlo by vás zajímat: Žádost o přídavky na dítě, Životní minimum pro rodinu 2024, Umělé oplodnění cena

V roce 2024 se mění některé podmínky pro výpočet přídavku na bydlení. Od ledna 2024, se mění normativní náklady na bydlení (ruší se paragraf 26a, nebude už nárok na mimořádné zvýšení). Nově je možné vyřizovat příspěvek na bydlení (a další sociální dávky) i online, přes internet v aplikaci JENDA.
V roce 2024 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2025, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
Na začátku roku 2024, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2024.
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2024 se ruší mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Některé rodiny mohou přijít o nárok na tuto sociální dávku.
Během rodičovské dovolené, může být nárok na různé sociální dávky. Rodiny nebo samoživitelky s malým dítětem, mají nárok na rodičovský příspěvek a obvykle i na přídavky na dítě. Kromě toho může být nárok i na příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Samoživitelky mohou mít nárok i na náhradní výživné od státu.
V roce 2024 dochází ke změně podmínek u příspěvku na bydlení (od 1. 1. 2024 je zrušený paragraf 26a - mimořádné zvýšení, na přídavky bude mít nárok méně rodin). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).