Žádost o přídavky na dítě

Pro žádost na dětské přídavky je k dispozici příslušný formulář, který je nutné vyplnit

Žádost o přídavky na dítě se vyřizuje na Úřadu práce. A to podle místa trvalého pobytu žadatele (tedy zpravidla podle TP matky nebo otce dítěte). O žádost je možné požádat kdykoliv. Třeba při narození dítěte. Nebo když se změní sociální a majetkové poměry v rodině (která třeba dosud neměla na tuto sociální dávku nárok – pozor jen na to, že se dokládají příjmy za předchozí „rok“, to že má tedy aktuálně rodina nízké příjmy nezaručuje schválení žádosti, rozhodují příjmy v minulosti).

Pro žádost na dětské přídavky je k dispozici příslušný formulář, který je nutné vyplnit. Dále se pak k žádosti přikládají osobní doklady (u dospělých občanský průkaz u dětí buď také OP, nebo rodný list). U starších dětí je dále nutné k žádosti doplnit potvrzení o návštěvě školy či o studiu na střední, vyšší odborné, vysoké či jiné podobné školy). A nakonec je nutné ještě dostat potvrzení o příjmech v rozhodném období.

Jednou za tři měsíce ke pak nutné doložit aktuální výši příjmy. Vždy tedy v lednu, dubnu, červenci a v říjnu se dokládají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Jednou za rok (v říjnu) je také nutné doložit potvrzení o studiu u dětí, které chodí do školy.

Mohlo by vás zajímat: Kdy začíná a kdy končí první trimestr, Zpětný nárok na porodné, Polštář na kojení

Na porodné je nárok, pokud průměrný měsíční příjem překračuje 2,7 životního minima. U přídavků na dítě je to stejné. U OSVČ, se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč (v roce 2020). Nebo 8500 Kč u OSVČ vedlejších (v roce 2020).
Nárok na ošetřovné (OČR) pro zaměstnance nebo OSVČ bude až dokonce školního roku (do 30. 6. 2020). Pokud se rodiče rozhodnou ponechat si dítě doma, budou muset vyplnit zvláštní formulář, kde budou muset uvést své důvody, pro toto rozhodnutí
Od 1. 4. 2020 se zvýšilo životní minimum. Díky tomu má v roce 2020 nárok na přídavky více rodin, než v předchozím období.
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí.
Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima, je nárok na přídavky.
Pro určení nároku na přídavky na dítě jsou rozhodující příjmy rodiny v rozhodném období