Zpětný nárok na porodné

Na porodné je nárok i zpětně. Maximálně ale do doby, než má dítě 1 rok.

Porodné je sociální dávka, na kterou má nárok žena, při narození prvního nebo druhého dítěte. Na první dítě je porodné aktuálně ve výši 13000 Kč, na druhé je to pak už „jen“ 10000 Kč (pokud by se narodila dvojčata, tak je to 23000 Kč).

O porodné si také může zažádat i ten, kdo adoptuje dítě (resp. přesněji převezme dítě do trvalé péče, nahrazující péči rodičů). Pokud se jedná o dítě do 1 roku, pak je nárok i na porodné.

O porodné se zpravidla žádá při narození dítěte. Nemusí to být ale ihned. Na porodné je nárok i zpětně. Maximálně ale do doby, než má dítě 1 rok. Pak nárok na porodné zaniká.

I když je žádost o porodné podána zpětně – třeba až po 6 měsících od narození dítěte, stále se posuzují podmínky, které byly před narozením dítěte. Zde se jedná o to, že na porodné je nárok, pokud v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí před porodem má rodina (nebo samotná matka) příjem nižší než 2,7 násobek životního minima.

Pokud měl ale někdo před porodem vysoké příjmy, a chtěl by počkat třeba půl roku, než má nízký příjem (třeba kvůli tomu, že dostává jen nízkou mateřskou/rodičovskou), tak si „nepomůže“. U zpětného nároku na porodné se neposuzují příjmy, které má žadatel při podání žádosti, ale ty, které byly před narozením dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná, Ochranná lhůta matesřská po zaměstnání

Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Na porodné je nárok, pokud průměrný měsíční příjem překračuje 2,7 životního minima. U přídavků na dítě je to stejné. U OSVČ, se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč (v roce 2020). Nebo 8500 Kč u OSVČ vedlejších (v roce 2020).
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 8 720 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 23 544 Kč měsíčně.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je 13 500 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.
Výše rodičovského příspěvku je vždy 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).