Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná

U většiny žen (jsou ale i výjimky), se první těhotenské příznaky objevují záhy.

Pokud se vám třeba zpozdila vaše pravidelná menstruace, nebo pokud jste v minulých dnech měla nějaký nechráněný styk, možná by vás zajímalo, za jak dlouho je možné zjistit, že jste otěhotněla?

U většiny žen (jsou ale i výjimky), se první těhotenské příznaky objevují záhy. Již během prvních 2 – 3 týdnů se mohou objevit ranní nevolnosti, začínají se zvětšovat prsa a s tím jsou pak spojeny i bolesti. Mění se vám nálady a chutě.

Nepříliš spolehlivou metodou pro zjištění těhotenství, je opožděná menstruace. Ta se totiž i za běžných podmínek může, opozdit.

Zpožděná menstruace tedy nemusí znamenat, že jste těhotná. A současně naopak, u řady žen po otěhotnění proběhne ještě jedna nebo i dvě menstruace. Jsou sice slabší než obvykle, ale mohou vysílat nepravdivý signál o tom, že nejste těhotná, i když ve skutečnosti jste.

Při použití těhotenského testu byste měla být schopna těhotenství zjistit již za několik dní. Většina běžně dostupných těhotenských testů je založena na detekci hormonu (hCG) v moči. Ta se se zahájením těhotenství zvyšuje.

Hormon je ale v moči přítomen, i když nejste těhotná. Pro spolehlivé určení těhotenství se tedy nízké hodnoty hormonu „nepočítají“. Proto je možné s pomocí testu zjistit těhotenství až za 5 – 10 dní´, jakmile hladina hormonu překročí určitou minimální hodnotu. Záleží na konkrétním typu testu.

Mohlo by vás zajímat: Změny u ženy v prvním trimestru, Odvykání kouření v těhotenství, Polštář na kojení

Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.