Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná

U většiny žen (jsou ale i výjimky), se první těhotenské příznaky objevuj záhy.

Pokud se vám třeba zpozdila vaše pravidelná menstruace, nebo pokud jste v minulých dnech měla nějaký nechráněný styk, možná by vás zajímalo, za jak dlouho je možné zjistit, že jste otěhotněla?

U většiny žen (jsou ale i výjimky), se první těhotenské příznaky objevuj záhy. Již během prvních 2 – 3 týdnů se mohou objevit ranní nevolnosti, začínají se zvětšovat prsa a s tím jsou pak spojeny i bolesti. Mění se vám nálady a chutě.

Nepříliš spolehlivou metodou pro zjištění těhotenství je opožděná menstruace. Ta se totiž i za běžných podmínek může, opozdit. Zpožděná menstruace tedy nemusí znamenat, že jste těhotná. A současně naopak, u řady žen po otěhotnění proběhne ještě jedna nebo i dvě menstruace. Jsou sice slabší než obvykle, ale mohou vysílat nepravdivý signál o tom, že nejste těhotná, i když ve skutečnosti jste.

Při použití těhotenského testu byste měla být schopna těhotenství zjistit již za několik dní. Většina běžně dostupných těhotenských testů je založena na detekci hormonu (hCG) v moči. Ta se se zahájením těhotenství zvyšuje. Hormon je ale v moči přítomen, i když nejste těhotná. Pro spolehlivé určení těhotenství se tedy nízké hodnoty hormonu „nepočítají“. Proto je možné s pomocí testu zjistit těhotenství až za 5 – 10 dní´, jakmile hladina hormonu překročí určitou minimální hodnotu. Záleží na konkrétním typu testu.

Mohlo by vás zajímat: Změny u ženy v prvním trimestru, Odvykání kouření v těhotenství, Polštář na kojení

Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.