Jak připravit muže na narození dítěte?
Ještě během těhotenství, toho musíte stihnout hodně „zařídit“. Musíte se sama připravit na porod a následnou péči o miminko. Musíte si pořídit všechnu potřebnou výbavu pro miminko. Pokud již máte jiné děti, musíte je připravit na příchod sourozence. A v neposlední řadě pak musíte na narození dítěte připravit i svého muže. Přečtěte si následující kroky, abyste zjistila, jak se připravit vašeho manžela na porod.
Jak připravit „tatínka“ na porod a narození dítěte
Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství. Neváhejte ho zapojit do všeho, co se týká těhotenství a přípravy na porod a péči o dítě. Zkuste svého muže přesvědčit, aby s vámi navštěvoval předporodní kurzy. Zkuste mu koupit nějakou vhodnou knížku o tom, co zahrnuje těhotenství, porod a péče o novorozence.
Zapojte svého muže do výběru jména pro dítě. Společně vybírejte i všechnu výbavu. Přenechejte svému muži část úkolů – třeba vymalování a přípravu dětského pokojíčku. Instalaci autosedačky. Zabezpečení bytu aby se dítě nezranilo, nebo aby něco nerozbilo. Možností jak zapojit muže do přípravy na dítě je mnoho.
Promluvte si s mužem o porodu
Názory na přítomnost tatínka u porodu se různí. Některé ženy nechtějí, aby je muž viděl během porodu. Co si budeme nalhávat, porod není zcela čistá a estetická záležitost. Na druhou stranu, přítomnost muže u porodu vám poskytne velkou podporu.
Během prvních chvil po narození dítěte se také velmi snadno vytváří pevné pouto. A to jak mezi čerstvě narozeným miminkem a matkou, tak i mezi miminkem a jeho tatínkem. Pokud jste ještě nikdy neviděla svého muže plakat, pak vězte, že až mu dají v porodnici do náruče právě narozené dítě, možná v jeho očích uvidíte slzy dojetí.
Na porod se s mužem můžete připravit i tím, že se podíváte na nějaké video z porodu. Tak budete mít nejenom vy, ale i váš muž lepší představu, co máte od porodu očekávat.
Na druhou stranu ale respektujte pocity svého muže. Pokud by pro něj byla přítomnost u porodu příliš náročná, příliš stresující, tak ho nenuťte za každou cenu, aby se porodu účastnil.
Proberte s mužem vaše vzájemná očekávání co bude po porodu
Tak jako vy se cítíte nejistá z toho, jak zvládnete porod a pak se postarat o dítě, stejně (a možná i více) nejistý může být i váš muž. Mohou ho trápit pocity ohledně práce a zajištění finanční stránky vaší rodiny. Může mít obavy z toho, jak bude vypadat váš společný život s miminkem apod. Tak jako vy během těhotenství potřebujete podporu svého muže, tak ji ale potřebuje i on od vás
Jak připravit muže na život s dítětem
Musíte si uvědomit, že narození dítěte nutně změní váš život. A to dosti významným způsobem. Tím, že se dopředu budete se svým mužem bavit o tom, co vás čeká, vyhnete se případným nedorozuměním po narození dítěte.
Uvědomte si také, že ženy jsou již od přírody lépe „naprogramovány“ k těhotenství a péči o dítě. Navíc během těhotenství a po porodu, v jejich těle „vládnou hormony“, které jim pak soužití s dítětem do určité míry usnadňují.
Muži tuto výhodu nemají, a k tomu, aby se stali dobrým otcem dítěte, musí postupně „dozrát“.
Také je zde otázka sexu. Mnoho žen po porodu ztrácí zájem o sex, nebo má na podobné aktivity značně sníženou chuť. Zatímco u ženy je to přirozená reakce, muž to může cítit jinak. I to je jedno z témat, které je dobré probrat již během těhotenství.
Nezanedbávejte svého muže
To platí především po porodu. Je logické, že především v prvních týdnech po porodu vás vaše miminko bude intenzivně potřebovat. Nikdy byste ale neměla odstavit svého muže na vedlejší kolej. Stejně tak, jako byste si měla vyhradit nějaký čas i sama pro sebe, najdete si i nějaký čas, kdy se budete věnovat jen svému muži.
I pro vaše dítě je důležité, abyste měli s mužem pevný a zdravý vztah. Takže i když budete po porodu trávit spoustu času péčí o dítě, najděte si čas i na to, abyste se věnovala svému muži.
Připravte na finanční stránku narození dítěte
Už před narozením a následně po porodu může u většiny párů dojít i k výraznému poklesu jejich příjmu. Byť jsou v ČR poskytovány poměrně „štědré“ sociální dávky v souvislosti s těhotenstvím a péčí o malé dítě (alespoň tedy ve srovnání s některými jinými státy, jinak vzhledem k běžnému příjmu je to „bída“). I tak narození dítěte zpravidla znamená podstatný zásah do „rodinného“ rozpočtu.
Tyto otázky je dobré prodiskutovat dopředu, abyste s mužem měli stejná očekávání. Je možné, že po narození dítěte bude nutné omezit, nebo na nějakou dobu úplně ukončit, některé finančně náročnější volnočasové aktivity. Nebo se i jinak omezit ve výdajích.
Někdy také může být pro rodinu finančně výhodnější, když část rodičovské dovolené stráví doma s dítětem otec. Na tom rozhodně není nic špatného, ani nic, za co by se váš muž musel stydět. Je to ale dobré předem prodiskutovat.
Diskuse: Jak připravit muže na narození dítěte?