Jak zaručeně vyvolat porod

Existuje celá řada doporučení, jak zaručeně vyvolat porod. Některé z nich patří jen do kategorie „babské rady“, jiné mají i reálný medicínský základ.

V posledním měsíci těhotenství už obvykle většina nastávajících maminek myslí jenom na to, aby už měli porod za sebou. Zvláště, když si pak na konci těhotenství, začne dítě dávat na čas.

Je sice poměrně běžné (zvláště u žen, které rodí poprvé), že porod může být až o 1 – 2 týdny opožděný. Kdo se ale chce „tahat“ s obrovským břichem ještě další dva týdny navíc?

Existuje celá řada doporučení, jak zaručeně vyvolat porod. Některé z nich patří jen do kategorie „babské rady“, jiné mají i reálný medicínský základ.

Mezi způsoby, které zaručeně fungují na vyvolání porodu, patří určitě milování. Během milování vaše tělo produkuje velké množství hormonů, které mohou pomoci spustit porod. Jde hlavně o hormon oxytocin, které spouští kontrakce.

Na vyvolání porodu také zaručeně pomáhá pohyb. Může to být procházka někde venku, nebo třeba úklid bytu.

Nesmí se to samozřejmě přehánět. Nastávající maminka, pár dní před porodem, by určitě neměla vyrážet někam na túru do hor (a už vůbec ne sama). Nebo se pouštět do kompletního generálního úklidu bytu. Je ale pravda, že i mírná fyzická aktivita může nastartovat porodní kontrakce.

Často bývají doporučovány i různé bylinky. U nich ale není žádný prokazatelný vliv. Většina určitě nemůže uškodit, ale spolehnout se na ně také nedá.

Mohlo by vás zajímat: Jak rozjet porod, Jak spustit porod, Jak začíná porod

Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.