Jak rozjet porod

Existují ale různé rady a tipy, jak rozjet porod přirozenou cestou.

U celé řady prvorodiček, které očekávají narození prvního dítěte, je poměrně běžné, že se jejich dítě nenarodí v plánovaném termínu, ale s nějakým zpožděním. Je ale nutné zdůraznit, že menší zpoždění porodu je přirozené. Pokud se dítě neopozdí o více než 14 dní, pak je nejlepší nechat všemu přirozený průběh.

Existují ale různé rady a tipy, jak rozjet porod přirozenou cestou. Některé jsou spíše „pověry“ (či spíše babské rady), jiné mají i solidní vědecký základ.

Mezi ty solidnější patří třeba provozování sexu před porodem. Tak je možné poměrně spolehlivě rozjet porod. Při sexu jsou totiž uvolňovány ve zvýšené míře různé hormony – jako například estrogen, které se podílí na vyvolání porodu.

Jinou vědecky ověřenou metodou je akupunktura. Při správné aplikaci akupunktury dochází zhruba u 25% žen k vyvolání přirozeného porodu (oproti ženám, které akupunkturu neabsolvují).

Na rozjetí porodu také může zafungovat třeba chůze, teplá koupel, uklidňující masáž nebo i konzumace kořeněného, pálivého jídla.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám předčasný porod, Jak urychlit porod, Jak začíná porod

Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.
S přípravou vašeho kluka nebo holky na to, že se mu narodí malý bráška nebo malá sestřička, je dobré začít už v průběhu těhotenství.