Jak začíná porod

Jak poznáte začínající porod? Nejspolehlivějším ukazatelem toho, že u vás začíná porod, jsou porodní kontrakce.

Jak poznáte začínající porod? Nejspolehlivějším ukazatelem toho, že u vás začíná porod, jsou porodní kontrakce. Porod tedy nejčastěji začíná bolestmi nebo křečemi v podbřišku. Ty jsou zpočátku hodně podobné menstruačním bolestem. Že se opravdu jedná o porodní kontrakce, poznáte podle toho, že jsou krátké a pravidelné. Přijdou rychle a rychle odezní.

Pokud bolesti po nějaké době úplně odezní, pak se ještě nejedná o začínající porod. Jedná se o tzv. „poslíčky“. Pokud se ale charakter kontrakcí (bolesti) mění, jsou pravidelnější, častější, silnější, pak se jedná se vysokou pravděpodobností o začínající porod.

Pokud žena rodí poprvé, tak je obvykle mezi prvními kontrakcemi a samotným porodem ještě poměrně delší časový odstup. U žen, které již rodí podruhé, nebo potřetí ale může přijít porod mnohem rychleji.

Každopádně platí, že jakmile ženě praskne plodová voda, pak je nejvyšší čas na cestu do porodnice. To samé platí, i pokud se u ženy objevují kontrakce pravidelně, po 15 minutách a méně.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám začínající porod, Jak poznám předčasný porod, Jak otěhotnět ve 40

Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.