Jak poznám předčasný porod

Typickým příznakem předčasného porodu, jsou bolesti v podbřišku a křížové oblasti.

Typickým příznakem předčasného porodu, jsou bolesti v podbřišku a křížové oblasti. Dochází ke kontrakcím dělohy a jejich frekvence se zvyšuje. Bolest je intenzivnější a silnější. Přicházející porod se projevuje pravidelnými kontrakcemi. Intervaly se zkracují.

U předčasného porodu se mohou objevit hluboké bolesti a křeče, které připomínají menstruační bolesti. Někdy se může objevit i vaginální krvácení.

Jasným příznakem předčasného porodu je i odtok plodové vody. Plodová voda je čirá, až nažloutlá tekutina. Pokud máte podezření na odtok plodové vody, pak je vhodné zachytit vzorek tekutiny a donést je svému lékaři. Ten je schopen zjistit, zda se opravdu jedná o plodovou vodu.

Při podezření na předčasný porod, je velmi vhodné kontaktovat svého lékaře. Ten je případně schopen vyšetřením dělohy potvrdit nebo vyvrátit vaše podezření. Gynekologické vyšetření může odhalit hrozící porod, i při minimálních obtížích, které žena pociťuje.

Mohlo by vás zajímat: Jak moc bolí porod, Jak rozjet porod, Jak se mění váha během těhotenství

Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.
Pokud není termín porodu zpožděný, o více než 2 týdny, pak se doporučuje ponechat všemu přirozený průběh.