Co dělat, když zjistím, že jsem těhotná?

<span>Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa. </span> Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.

Vaše pravidelná menstruace má již nějakou dobu zpoždění? Pociťujete výkyvy nálad, bolí vás prsa a zdají se vám nateklá? Nebo se vám dokonce na těhotenském testu objevil pozitivní výsledek? Pak vám gratulujeme, jste těhotná. Poté, co vstřebáte prvotní šok nebo nadšení, možná by vás zajímalo, co máte dělat?

Co mám dělat, když jsem těhotná?

Ať už jste těhotenství plánovala nebo ne, prostě se to stalo. A za (možná už necelých) 9 měsíců, se můžete těšit na narození miminka. Co vše byste do té doby měla udělat? Je toho docela hodně. Pokusíme se vás upozornit na ty nejdůležitější věci, na které určitě nemáte zapomenout.

Navštivte svého lékaře

Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa. Ten vám vaše těhotenství potvrdí a zároveň prověří, zda je vše v pořádku. Je celá řada případů, jako například mimoděložní těhotenství, které by bylo nutné ihned řešit s pomocí lékaře. Návštěvu gynekologa tedy určitě zbytečně neodkládejte.

Jak říct že jsem těhotná

O tuto radostnou novinu se určitě budete chtít podělit se svým manželem nebo přítelem. Jak nejlépe mu sdělit, že jste těhotná? Připravili jsme pro vás 8 tipů, jak říct že jsem těhotná. Je na vás, jak to pojmete. Jestli spíše romanticky nebo vtipně. Také záleží i na tom, jak pevný je váš vztah a zda se jedná o plánované či neplánované miminko.

Předem také raději počítejte s tím, že reakce na vaši zprávu, že jste těhotná, může vyvolat u muže různou odezvu. Přece jen, je to hodně velká zpráva a každý potřebuje chvíli času na to, aby ji patřičně zkracoval. Proto je dobré sdělení informace, že jste těhotná, dopředu naplánovat, tak abyste měli oba dostatečný čas, zprávu vstřebat a v klidu, bez rušení si o ní promluvit.

Správný jídelníček a životospráva v těhotenství

Ihned, jak zjistíte, že jste těhotná, měla byste se začít zajímat o svou životosprávu. To zahrnuje jak obligátní ukončení kouření a konzumace alkoholu (nebo obecněji, jakýchkoliv návykových látek). Patří sem ale i to, že byste se měla více zajímat o to, co jíte.

Těhotné ženy potřebují pro zdravý vývoj plodu vyšší příjem různých minerálů a vitamínů. Mezi ty nejdůležitější patří třeba kyselina listová (jeden z vitamínů skupiny B). Zvýšený příjem kyseliny listové (až trojnásobek běžné denní dávky), je velmi důležitý hned v prvním trimestru.

Pokud se jedná o plánované těhotenství, pak je doporučováno zvýšit příjem kyseliny listové už v době před početím. Kyselina listová zabraňuje vzniku různých vývojových vad mozku a nervové soustavy. Ta se zakládá již v prvních týdnech těhotenství a tak je dobré zvýšení příjmu tohoto vitamínu nepodceňovat.

Jako těhotná budete potřebovat i více železa nebo vápníku, a i dalších minerálů a vitamínů. Pohlédněte se tedy po nějakých vitamínech pro těhotné, budou je mít v každé lékárně.

Dále je nutné hlídat si třeba množství kofeinu nebo i všeho, co by nemuselo být prospěšné pro vaše dítě. Tím, že vaše dítě je nyní součástí vašeho těla, vše co sníte nebo vypijete, může nějakým způsobem zapůsobit i na vaše dítě.

Nezapomínejte ani na dostatek pohybu. Ten prospívá jak vám, tak i vašemu dítěti. Je celá řada různých cvičení pro těhotné ženy. Ať už v rámci předporodní přípravy, tak i jen pro zlepšení kondice a zdravotního stavu.

Příprava na porod

Především u žen, které doposud nerodily (a ani nemají mnoho zkušeností s péčí o malé dítě), je dobré pouvažovat o návštěvě nějakého předporodního kurzu. Tam se dozvíte nejenom vše, co budete potřebovat při porodu, ale naučí vás i základům péče o novorozence. Do této předporodní přípravy pak můžete (po dohodě) zapojit i otce dítěte.

Nezapomeňte na včasný výběr porodnice

Možná se vám zdá, že řešit výběr porodnice již na začátku těhotenství je poněkud předčasné. Ale to by byla chyba. Některé porodnice – především ty, které mají tu nejlepší pověst, mají totiž jen omezený počet míst, a tak je nutné se u nich zapsat v dostatečném (často i několika měsíčním předstihu). Pokud byste se například ke konci těhotenství rozhodla, že chcete rodit třeba v Podolí v Praze, tak je hodně pravděpodobné, že budete mít „smůlu“. U této porodnice bývají termíny rezervovány i na půl roku dopředu.

Jak připravit dítě na sourozence?

Pokud se jedná o vaše již druhé (nebo další) dítě, je dobré již v průběhu těhotenství začít připravovat dítě (děti), na to, že se jim za nějakou dobu narodí bráška nebo sestřička. Mnoho dětí reaguje na příchod sourozence negativně. Částečně je to dáno i tím, že doposud byli středem pozornosti oni, a najednou mají konkurenci. Proto je dobré dítě co nejvíce zapojit již v průběhu těhotenství, čímž se pak minimalizuje negativní vliv příchodu nového sourozence. Připravili jsme pro vás podrobný článek, jak připravit dítě na sourozence.

Výbava pro dítě

V době těhotenství a před porodem je vhodný čas na to, abyste si připravila vše potřebné, co budete potřebovat pro novorozence. Počítejte s tím, že několik týdnů po porodu budete mít jen omezené možnosti, jak se dostat někam na nákup (ať už kvůli dítěti nebo i kvůli svému zdravotnímu stavu). Vše, co budete v prvních týdnech po porodu potřebovat, byste tedy měla mít včas nachystáno.

Ať už se jedná o velké věci jako kočárek, postýlka, autosedačka nebo i drobnosti jako jsou dudlíky, hračky, apod., vše si nakupte v čas a v dostatečném množství.

Patří sem i celá řada rozhodnutí. Jako třeba jestli budete používat látkové pleny nebo ty jednorázové. Jestli budete koupat novorozence ve vaničce nebo v koupacím kyblíku. Jestli budete dítě spíše vozit v kočárku nebo nosit v šátku. Jestli si máte pořídit kojící polštář. A další a další. Teď v těhotenství byste měla mít dost času na to, abyste si vše „nastudovala“ a připravila. Po porodu, alespoň tedy prvních pár týdnů, budete ráda, když se stihnete trochu vyspat.

Nezapomeňte si včas připravit tašku do porodnice

Běžné těhotenství trvá v průměru 40 týdnů. Děti se ale často rodí i o 2 týdny dříve nebo později. A to už vůbec nezmiňujeme předčasné porody.

Už s dostatečným předstihem byste tedy měla mít doma připravenou tašku na cestu do porodnice. Až vás jednou uprostřed noci probudí kontrakce, tak určitě nebudete mít náladu na pobíhání po bytě a balení si věcí. A nepočítejte s tím, že by vám muž nějak pomohl. Ten z toho bude zmatkovat dost možná ještě více než vy.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Co dělat, když zjistím, že jsem těhotná?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna