Jak moc bolí porod

Bolest během porodu je také značně specifická a nejde ji jednoduše srovnat s jinými druhy bolesti.

Nebude vám nic nalhávat. Porod není bezbolestná záležitost. To ale, jak moc bolí porod, je do značné míry individuální. U každé ženy probíhá porod jiným způsobem. U některých může být spojen i s různými komplikacemi. Také to, jak každá žena vnímá bolest je hodně individuální. Někdo má práh bolesti vysoko, jiný zase nízko. Proto není možné jednoznačně říci, jak moc bolí porod.

Bolest během porodu je také značně specifická a nejde ji jednoduše srovnat s jinými druhy bolesti. Není to tedy srovnatelné s tím, když vás bolí zub, nebo když si něco narazíte nebo dokonce zlomíte.

Také platí, že během porodu žena vše vnímá v jakémsi „oparu“. Takže pro porodní bolesti pak funguje jakási retrográdní amnézie. Většina žen na ty nejhorší bolesti z porodu rychle zapomene. A pamatují si jen, že to sice bolelo, ale že to nebylo až tak hrozné.

V současné době jsou již také velmi propracovány techniky porodní anestezie (u porodu je to nejčastěji epidurální anestezie), které značně snižují to, jak moc bolí porod. Ale jak již bylo zmíněno v úvodu, vnímání bolesti při porodu je velmi individuální a vzájemně nesrovnatelné. Každá žena to vnímá jinak.

Mohlo by vás zajímat: Babské rady jak vyvolat porod, Co si vzít do porodnice, Jak dlouho trvá porod

Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.