PPM na druhé dítě 2024

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního.

Kolik je PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě? A platí zde nějaké speciální podmínky, nebo je vše stejné, jako když se vám mělo narodit první dítě?

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního. I zde musí být splněna podmínka 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A také to, že při zahájení PPM, je žadatel účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě.

Často nastává situace, kdy u ženy PPM na druhé dítě, plynule navazuje na rodičovskou dovolenou na první dítě.

V tomto případě sice žena v posledních dvou nebo třech letech nepracovala, ale to na případný nárok na PPM nemusí mít žádný negativní vliv.

Pokud její zaměstnání během rodičovské nezaniklo, pak nárok na PPM má. Doba kdy je doma s dítětem se jí započítává do oněch 270 kalendářních dní.

Platí zde i jedna „výjimka“ ve výpočtu výše PPM. Pokud žena, která pracuje stále pro stejného zaměstnavatele, zahajuje PPM na druhé dítě (přičemž to první ještě nemá 4 roky), a PPM pro tuto ženu (vypočítaná na základě příjmů po skončení rodičovské), by byla nižší než ta na první dítě, pak má nárok na vyšší PPM, kterou měla s prvním dítětem (resp. pro výpočet se použije stejný vyměřovací základ).

Viz: Kalkulačka: Kolik je mateřská v roce 2024

Pokud ale ženě pracovní poměr během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (třeba z důvodu práce na dobu určitou), nebo pokud je žena po ukončení rodičovské na první dítě nezaměstnána, tak potom má na PPM na druhé dítě nárok pouze v případě, že bude zaměstnána v novém zaměstnání, nebo pokud by zahájení PPM na druhé dítě spadalo ještě do ochranné lhůty (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Mohlo by vás zajímat: Práce a podnikání během rodičovské, Přídavky na bydlení pro rodinu, Potrat při menstruaci

Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Minimální částka se v roce 2024 zvýšila na 216 Kč (2,7% z vyměřovacího základu). Nemocenské pojištění si může platit i OSVČ vedlejší. Podmínkou pro nárok na mateřskou, je placení pojištění alespoň 180 dní za poslední rok (a 270 dní celkem za 2 roky).
Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Daňová sleva na dítě může být uplatněna celá (za celý rok), i když jste byla zaměstnaná jenom půl roku. Podmínkou pro nárok na daňový bonus, je minimální roční příjem, alespoň 113 400 Kč (v minulém roce to bylo 103 800 Kč).
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mohou mít nárok maminky, které jsou před porodem zaměstnané, nebo si jako OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nárok může být i u DPP a DPČ. Na mateřskou je nárok 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, je nárok na rodičovskou.
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 00 Kč. Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, narozených v roce 2024. Pro tyto dětí se rodičovská zkrátí jenom na 3 roky. Pro ostatní děti (narozené do konce roku 2023), platí ještě staré podmínky.