PPM na druhé dítě 2022

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního.

Kolik je PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě? A platí zde nějaké speciální podmínky, nebo je vše stejné, jako když se vám mělo narodit první dítě?

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního. I zde musí být splněna podmínka 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A také to, že při zahájení PPM, je žadatel účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě.

Často nastává situace, kdy u ženy PPM na druhé dítě, plynule navazuje na rodičovskou dovolenou na první dítě.

V tomto případě sice žena v posledních dvou nebo třech letech nepracovala, ale to na případný nárok na PPM nemusí mít žádný negativní vliv.

Pokud její zaměstnání během rodičovské nezaniklo, pak nárok na PPM má. Doba kdy je doma s dítětem se jí započítává do oněch 270 kalendářních dní.

Platí zde i jedna „výjimka“ ve výpočtu výše PPM. Pokud žena, která pracuje stále pro stejného zaměstnavatele, zahajuje PPM na druhé dítě (přičemž to první ještě nemá 4 roky), a PPM pro tuto ženu (vypočítaná na základě příjmů po skončení rodičovské), by byla nižší než ta na první dítě, pak má nárok na vyšší PPM, kterou měla s prvním dítětem (resp. pro výpočet se použije stejný vyměřovací základ).

Viz: Kalkulačka: Kolik je mateřská v roce 2022

Pokud ale ženě pracovní poměr během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (třeba z důvodu práce na dobu určitou), nebo pokud je žena po ukončení rodičovské na první dítě nezaměstnána, tak potom má na PPM na druhé dítě nárok pouze v případě, že bude zaměstnána v novém zaměstnání, nebo pokud by zahájení PPM na druhé dítě spadalo ještě do ochranné lhůty (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Mohlo by vás zajímat: Práce a podnikání během rodičovské, Přídavky na bydlení pro rodinu 2022, Potrat při menstruaci

Během mateřské dovolené, nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, resp. vykonávat stejnou práci, na základě které vám vznikl nárok na PPM. Během rodičovské dovolené, je možné pracovat bez větších omezení. Výpočet mateřské na druhé dítě, se může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte, pokud druhá mateřská začne do 4 roků
Během rodičovské dovolené nebo i během neplaceného volna po rodičovské dovolené, není nárok na nemocenské dávky (nemocenská během neschopenky, ošetřovné, atd.). Ihned po skončení rodičovské, už ale máte nárok na nemocenskou. I když onemocníte hned první den v zaměstnání.
Po skončení mateřské (před začátkem rodičovské dovolené), může být čerpána běžná dovolená v zaměstnání (není potřeba souhlas zaměstnavatele). Nárok na dovolenou, je za dobu na mateřské, a případně i za část doby na rodičovské.
Zdravotní pojištění platí stát za osoby na rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek. Sociální pojištění stát nikdy za nikoho neplatí. Doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se ale započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění (tj. započítává se do nároku na důchod).
Od začátku roku 2022 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2022 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2022 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek)
Na mateřskou dovolenou, je nárok 28 týdnů nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů). Mateřská začíná 6 – 8 týdnů před porodem. Během mateřské dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Od 1. 1. 2022 se mateřská zvyšuje (jen pro někoho). V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je mateřská (PPM) v roce 2022.
Od začátku roku 2022, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2022, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2022.
Během rodičovské dovolené, můžete bez větších omezení podnikat jako OSVČ (nebo případně i pracovat na nějaké brigádě nebo v jiném zaměstnání). Pokud se vám narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, tak se výše PPM n druhé dítě, může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako mateřská na první dítě.