PPM na druhé dítě

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního.

Kolik je PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě? A platí zde nějaké speciální podmínky, nebo je vše stejné, jako když se vám mělo narodit první dítě?

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního. I zde musí být splněna podmínka 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A také to, že při zahájení PPM, je žadatel účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě.

Často nastává situace, kdy u ženy PPM na druhé dítě, plynule navazuje na rodičovskou dovolenou na první dítě. V tomto případě sice žena v posledních dvou nebo třech letech nepracovala, ale to na případný nárok na PPM nemusí mít žádný negativní vliv. Pokud její zaměstnání během rodičovské nezaniklo, pak nárok na PPM má. Doba kdy je doma s dítětem se jí započítává do oněch 270 kalendářních dní.

Platí zde i jedna „výjimka“ ve výpočtu výše PPM. Pokud žena, která pracuje stále pro stejného zaměstnavatele, zahajuje PPM na druhé dítě (přičemž to první ještě nemá 4 roky), a PPM pro tuto ženu (vypočítaná na základě příjmů po skončení rodičovské) by byla nižší než ta na první dítě, pak má nárok na vyšší PPM, kterou měla s prvním dítětem (resp. pro výpočet se použije stejný vyměřovací základ).

Pokud ale ženě pracovní poměr během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (třeba z důvodu práce na dobu určitou), nebo pokud je žena po ukončení rodičovské na první dítě nezaměstnána, tak potom má na PPM na druhé dítě nárok pouze v případě, že bude zaměstnána v novém zaměstnání, nebo pokud by zahájení PPM na druhé dítě spadalo ještě do ochranné lhůty (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Mohlo by vás zajímat: Práce a podnikání během rodičovské, Přídavky na bydlení pro rodinu, Potrat při menstruaci

Pokud ukončíte zaměstnání a jste již těhotná, pak je po skončení ochranná doba 180 dní. Pokud vám v této době vznikne nárok na mateřskou, pak ji budete dostávat za stejných podmínek, jako byste byla i nadále zaměstnaná.
Na neplacené volno po skončení rodičovské nevzniká automatický nárok. Zaměstnavatel vám ho může poskytnout nebo nemusí. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na druhé dítě, vzniká i při neplaceném volnu.
Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.
Délka ochranné doby je minimálně stejně dlouhá, jako počet kalendářních dní v posledním zaměstnání a maximálně oněch 180 dní.
Ochranná doba pro nárok na PPM je stejná jak délka posledního zaměstnání (počítají se kalendářní dny), maximálně pak 180 dní.
Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství („mateřské“) v roce 2020. Sami si tak můžete spočítat, kolik byste dostávali od státu v době před porodem a po porodu.
Pokud pracujete u stejného zaměstnavatele, a narodí se vám druhé dítě do věku 4 let toho prvního, pak se při výpočtu PPM vychází ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte.