PPM na druhé dítě 2021

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního.

Kolik je PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě? A platí zde nějaké speciální podmínky, nebo je vše stejné, jako když se vám mělo narodit první dítě?

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního. I zde musí být splněna podmínka 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A také to, že při zahájení PPM, je žadatel účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě.

Často nastává situace, kdy u ženy PPM na druhé dítě, plynule navazuje na rodičovskou dovolenou na první dítě.

V tomto případě sice žena v posledních dvou nebo třech letech nepracovala, ale to na případný nárok na PPM nemusí mít žádný negativní vliv.

Pokud její zaměstnání během rodičovské nezaniklo, pak nárok na PPM má. Doba kdy je doma s dítětem se jí započítává do oněch 270 kalendářních dní.

Platí zde i jedna „výjimka“ ve výpočtu výše PPM. Pokud žena, která pracuje stále pro stejného zaměstnavatele, zahajuje PPM na druhé dítě (přičemž to první ještě nemá 4 roky), a PPM pro tuto ženu (vypočítaná na základě příjmů po skončení rodičovské), by byla nižší než ta na první dítě, pak má nárok na vyšší PPM, kterou měla s prvním dítětem (resp. pro výpočet se použije stejný vyměřovací základ).

Viz: Kalkulačka: Kolik je mateřská v roce 2021

Pokud ale ženě pracovní poměr během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (třeba z důvodu práce na dobu určitou), nebo pokud je žena po ukončení rodičovské na první dítě nezaměstnána, tak potom má na PPM na druhé dítě nárok pouze v případě, že bude zaměstnána v novém zaměstnání, nebo pokud by zahájení PPM na druhé dítě spadalo ještě do ochranné lhůty (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Mohlo by vás zajímat: Práce a podnikání během rodičovské, Přídavky na bydlení pro rodinu 2021, Potrat při menstruaci

Během rodičovské dovolené, můžete bez větších omezení podnikat jako OSVČ (nebo případně i pracovat na nějaké brigádě nebo v jiném zaměstnání). Pokud se vám narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, tak se výše PPM n druhé dítě, může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako mateřská na první dítě.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Pokud jste již během rodičovské nezaměstnaná, pak nebudete mít nárok na mateřskou (PPM) na druhé dítě. Pokud nenastoupíte do nového zaměstnání, pak vám po rodičovské nevzniká ani nárok na nemocenskou během rizikového těhotenství. Máte pouze nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské.
Začátek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je v době 6 – 8 týdnů, před plánovaným termínem porodu. Pokud si žena sama neurčí termín začátku mateřské (PPM), pak začíná od začátku 6 týdne před porodem. Pokud není do začátku mateřské na druhé dítě, vyčerpán rodičovský příspěvek, pak je riziko, že „propadne“.
Pokud vaše zaměstnání (pracovní poměr), skončilo ještě před začátkem první mateřské dovolené, pak je pravděpodobné, že na mateřskou na druhé dítě, nebudete mít nárok. Budete mít ale určitě nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě. Pokud po rodičovské nastoupíte do nového zaměstnání, pak můžete mít nárok i na nemocenské.
Pro nárok na mateřskou na druhé dítě platí obdobné podmínky, jako při narození prvního dítěte. Při narození druhého dítěte, krátce po skončení rodičovské, se mateřská (PPM), obvykle vypočítá ze stejných příjmů, jako u prvního dítěte. Mateřská na druhé dítě je pak stejná, nebo o něco málo vyšší, než u prvního dítěte.
Od začátku roku 2021 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2021 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2021 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek).
Pokud ukončíte zaměstnání a jste již těhotná, pak je po skončení ochranná doba 180 dní. Pokud vám v této době vznikne nárok na mateřskou, pak ji budete dostávat za stejných podmínek, jako byste byla i nadále zaměstnaná.