PPM na druhé dítě 2023

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního.

Kolik je PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě? A platí zde nějaké speciální podmínky, nebo je vše stejné, jako když se vám mělo narodit první dítě?

Základní podmínky pro nárok na PPM, pokud se vám má narodit druhé dítě, jsou stejné jako u toho prvního. I zde musí být splněna podmínka 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (zaměstnání nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP). A také to, že při zahájení PPM, je žadatel účastníkem NP nebo v ochranné lhůtě.

Často nastává situace, kdy u ženy PPM na druhé dítě, plynule navazuje na rodičovskou dovolenou na první dítě.

V tomto případě sice žena v posledních dvou nebo třech letech nepracovala, ale to na případný nárok na PPM nemusí mít žádný negativní vliv.

Pokud její zaměstnání během rodičovské nezaniklo, pak nárok na PPM má. Doba kdy je doma s dítětem se jí započítává do oněch 270 kalendářních dní.

Platí zde i jedna „výjimka“ ve výpočtu výše PPM. Pokud žena, která pracuje stále pro stejného zaměstnavatele, zahajuje PPM na druhé dítě (přičemž to první ještě nemá 4 roky), a PPM pro tuto ženu (vypočítaná na základě příjmů po skončení rodičovské), by byla nižší než ta na první dítě, pak má nárok na vyšší PPM, kterou měla s prvním dítětem (resp. pro výpočet se použije stejný vyměřovací základ).

Viz: Kalkulačka: Kolik je mateřská v roce 2023

Pokud ale ženě pracovní poměr během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (třeba z důvodu práce na dobu určitou), nebo pokud je žena po ukončení rodičovské na první dítě nezaměstnána, tak potom má na PPM na druhé dítě nárok pouze v případě, že bude zaměstnána v novém zaměstnání, nebo pokud by zahájení PPM na druhé dítě spadalo ještě do ochranné lhůty (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Mohlo by vás zajímat: Práce a podnikání během rodičovské, Přídavky na bydlení pro rodinu 2023, Potrat při menstruaci

Při nástupu na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) během rodičovské, může být nárok na PPM i u druhého dítěte. Za předpokladu, že původní zaměstnání neskončilo. Pak je nárok na PPM podle běžných podmínek. Výpočet mateřské na druhé dítě, může být stejný jako u prvního dítěte (pokud se dítě narodí do 4 roků).
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2023 nemění. Od 1. 1. 2023, se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská je v roce 2023 ve výši 49 440 Kč. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je nárok 28 nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů).
Od začátku roku 2023, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2023, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2023.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Od začátku roku 2023 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2023 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2023 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek)
Na peněžitou pomoc v mateřství má OSVČ nárok jen v případě, že si platí nemocenské pojištění. Minimální nemocenské pojištění je v roce 2023 ve výši 168 Kč měsíčně.
Během mateřské dovolené, nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, resp. vykonávat stejnou práci, na základě které vám vznikl nárok na PPM. Během rodičovské dovolené, je možné pracovat bez větších omezení. Výpočet mateřské na druhé dítě, se může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte, pokud druhá mateřská začne do 4 roků