Jak se mění váha během těhotenství

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství je pak nárůst váhy již výraznější.

Během těhotenství se postupně bude měnit vaše váha. S tím, jak roste dítě ve vašem těle, bude růst i vaše hmotnost. Je normální a běžné že žena během těhotenství přibere 10 – 15 kilo navíc. To je zcela v pořádku a jinak to ani nejde.

Váha během těhotenství začne vzrůstat již od jeho začátku. V prvním trimestru (první tři měsíce těhotenství resp. 1 – 13 týden) vzroste vaše váha asi nejméně. Za první trimestr je to „jenom“ asi o 1,5 – 2,5 kila.

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství je pak nárůst váhy již výraznější. Na konci těhotenství to pak bývá až 10 -15 kilo navíc. Platí také, že každá žena přibírá jinak. U některých žen nemusí být nárůst váhy tak výrazný jako u jiných. Paradoxně také během těhotenství přiberou více štíhlé ženy a ty co mají podváhu.

Změna váhy během těhotenství připadá částečně na samotné dítě (to může mít ke konci těhotenství 3 až 5 kilo) a placentu. Další nárůst váhy je způsoben i tím, že si tělo během těhotenství, přípravě na budoucí kojení“, vytváří větší tukové zásoby. Nemalý podíl na nárůstu váhy má i zadržovaná voda. Pro těhotné ženy jsou typické otoky dolních končetin způsobené právě nadměrným zadržováním vody v těle.

Mohlo by vás zajímat: Jak nepřibrat v těhotenství, Těhotenská dieta, Správný jídelníček v těhotenství

Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Cvičení na břicho po porodu je dobré nejenom s ohledem na váhu, ale především kvůli zpevnění svalstva.
Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Vyberte si vhodné cviky na zpevnění povoleného břišního svalstva.
I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda.