Jak otěhotnět ve 40

Statistky obecně uvádí, že po 40 roku života má každá druhá žena obtíže s přirozeným otěhotněním.

Obecně platí, že ženy jsou nejplodnější okolo 25 roku života. A že jejich plodnost začíná po 30 roku života postupně klesat. Statistky obecně uvádí, že po 40 roku života má každá druhá žena obtíže s přirozeným otěhotněním.

To jsou pochopitelně pouze obecná, průměrná čísla. I ve 40 platí, že můžete otěhotnět ihned „na první pokus“, stejně tak, jako se otěhotněním můžete trápit „mladá holka“ i několik měsíců.

Je určitě pravda, že ve 40 se prostě plodnost ženy už mohla snížit (ale platí to často i pro muže).

Některé pesimistické statistiky udávají, že ve 40 je šance na otěhotnění asi 8 – 10% v průběhu jednoho menstruačního cyklu. Neudávají už ale, že i v nižším věku je šance na otěhotnění v průběhu jednoho cyklu pod 50%.

Pokud zkoušíte otěhotnět ve 40 letech, pak určitě není potřeba mít předem zbytečné obavy. Je dobré, pokud se pokusíte předem eliminovat různé rizikové faktory, které snižují šance na úspěšné otěhotnění. Mezi ně patří třeba nadváha. Také byste měla omezit alkohol, cigarety nebo i množství kofeinu.

Určitě je dobré jíst co nejzdravěji. Je prokázáno, že pestrá a zdravá strava, bohatá na vitamíny a minerály, zvyšuje šance na otěhotnění. A zdravější životní styl se netýká jen ženy. I u mužů se s vyšším věkem, snižuje množství a kvalita spermatu.

Velkou roli, pro úspěšné početí, hraje i psychika. Snažte se eliminovat množství stresu. Často totiž to, že se příliš upnete na těhotenství, vede paradoxně k tomu, že se šance na úspěšné otěhotnění sníží. Stresové hormony totiž dokáží zablokovat ovulaci.

Mohlo by vás zajímat: Jak otěhotnět při kojení, Jak otěhotnět ve 40, Umělé oplodnění cena

Poporodní deprese je duševní stav, který může postihnout maminky už během těhotenství nebo po narození dítěte (týká se až 20% žen). Deprese po porodu, může být i poměrně závažná a může znamenat velké riziko jak pro ženu, tak i pro její dítě.
Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.