Jak otěhotnět při kojení

Pokud tedy žena kojí s delšími časovými odstupy, nebo jen kratší dobu, tak postupně odezní antikoncepční efekt prolaktinu. Pak je možné to, že i při kojení se spustí ovulace a žena může zase otěhotnět.

Hormonální změny, které probíhají během těhotenství a v době po porodu, způsobí, že u ženy neprobíhá ovulace. Tím těhotná žena nemůže znovu otěhotnět. Platí to pak i v době těsně po porodu.

Bez ohledu na to, zda žena po porodu kojí nebo ne, tak k otěhotnění hned po porodu, nemůže dojít. Vědecká studie, která analyzovala a velkou skupinu žen, které nekojily své dítě ukázala, že k první ovulaci u nich došlo nejdříve 26 dní po porodu. A u většiny to bylo spojeno až s ukončením šestinedělí.

Pokud ale ženy své dítě kojily, tak u nich ovulace začala podstatně později. Při kojení jsou ale u žen značné rozdíly. To je dáno tím, jak „antikoncepční“ účinek kojení funguje. Může za to hormon prolaktin. Jeho hladina v organismu není stálá. Už v prvních týdnech po porodu se hladina prolaktinu sníží (až o 50%). U kojících žen se pak množství prolaktinu stabilizuje na úroveň, která je nutná k udržení laktace.

Hladina prolaktinu je pak do značné míry závislá na frekvenci a délce kojení. Nejvyšší hladiny dosahuje prolaktin asi 30 minut od začátku kojení a následně jeho hladina klesá.

Pokud tedy žena kojí s delšími časovými odstupy, nebo jen kratší dobu, tak postupně odezní antikoncepční efekt prolaktinu. Pak je možné to, že i při kojení se spustí ovulace a žena může zase otěhotnět.

Není jednoznačný způsob, jak dosáhnout otěhotnění při kojení. Mezi ženami mohou být velké individuální rozdíly v množství produkovaného hormonu. Udává se, že pro udržení antikoncepčního účinku kojení, je potřeba cca 60 minut kojení v průběhu dne.

Pokud byste chtěla plánovaně otěhotnět ještě během kojení, pak je vhodné kojit s delšími časovými intervaly (minimálně 3 hodiny) a současně se snažit omezit celkovou dobu strávenou kojením. Většinou k zahájení ovulace začne docházet v době, kdy již dítě přikrmujete.

Mohlo by vás zajímat: Jak otěhotnět po vysazení antikoncepce, Jak otěhotnět ve 40, Jak otěhotnět co nejdříve

Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.
Vyberte si vhodné cviky na zpevnění povoleného břišního svalstva.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.