Umělé oplodnění cena

Umělé oplodnění (IVF) je z části hrazeno z veřejného zdravotního o pojištění.

Umělé oplodnění (IVF) je z části hrazeno z veřejného zdravotního o pojištění. Přesněji tedy, žena má nárok na úhradu 3 cyklů IVF (mohou být ale zpoplatněny některé nadstandardní výkony).

Na úhradu prvních 3 cyklů umělého oplodnění má nárok žena, která je starší než 18 roků a mladší než 39 roků.

V případě, že by z nějakého důvodu v některém z prvních 3 cyklů umělého oplodnění nedošlo k transferu embrya, pak je nárok na úhradu ještě 4 cyklu.

Všechny další cykly IVF (nebo pokud žena nesplňuje podmínku věku), jsou zpoplatněny podle ceníku konkrétního zařízení (kliniky asistované reprodukce). Vzhledem k tomu, že se pak již jedná o komerční záležitost, která nepodléhá nějaké striktní regulaci, ceny se mohou lišit i řádů tisíců korun.

Běžná cena za umělé oplodnění je zhruba 60 – 80 tisíc korun. To ale zahrnuje pouze standardní služby. Celková cena pak může být vyšší i o 30 tisíc korun, podle toho jaké nadstandardní služby žena využije. Ty mohou zahrnovat různá laboratorní vyšetření, apod.

V případě darovaných vajíček se pak cena celého umělého oplodnění může vyšplhat i přes 100 tisíc korun za jeden cyklus.

Mohlo by vás zajímat: Umělé oplodnění bez partnera, Mimoděložní těhotenství, Umělé oplodnění (IVF)

Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 29 673 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě; platí v roce 2024). Na porodné může být nárok jenom u prvního nebo druhého dítěte.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je to v roce 2024 částka 13 000 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.