Umělé oplodnění (IVF)

Proces umělého oplodnění je náročný a drahý.

Umělé oplodnění neboli in-vitro fertilizace, je proces, kdy jsou ženě odebrána vajíčka (nebo vajíčka poskytne dárkyně), a ty jsou pak v laboratoři oplodněna spermiemi partnera (nebo spermiemi od dárce).

Následně jsou vybrána oplodněná vajíčka, která nevykazují žádné malformace nebo poruchy a ta jsou implantována do dělohy ženy.

Zpravidla je takto do dělohy ženy implantováno dvě a více embryí aby se tak maximalizovala šance na jejich úspěšné „zahnízdění“ a následný vývoj. Proto také bývají častým důsledkem umělého oplodnění vícečetná těhotenství.

Proces umělého oplodnění je náročný a drahý. Zdravotní pojišťovna zpravidla hradí jen první 3 cykly a to ještě jenom u žen do 40 roků. To ale často nestačí a někdy je nutné podstoupit třeba i pět nebo 6 cyklů umělého oplodnění, než se povede úspěšné těhotenství.

A cena je vysoká. Jeden cyklus umělého oplodnění stojí přibližně 70 tisíc korun. A zdravotní pojišťovna nikdy nehradí celou tuto částku. Ani při prvních 3 cyklech. Pacientka se musí podílet platbou za léky ve výši od 10 tisíc korun do 30 tisíc korun.

I když je umělé oplodnění nejspolehlivější metodou, jak otěhotnět při neplodnosti jednoho z partnerů, nikdy dopředu nemáte 100% zaručenou úspěšnost. Je to náročný proces, který je také velmi finančně náročný.

Mohlo by vás zajímat: Umělé oplodnění bez partnera, Umělé oplodnění cena, Jak otěhotnět ve 40

Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.