Umělé oplodnění bez partnera

Současná právní úprava vnímá umělé oplodnění jako zákrok, který je určen pro nemocné nebo neplodné.

Může jít žena na umělé oplodnění, když nemá stálého partnera (přítel, manžel apod.)? V České republice je k umělému oplodnění ať už ve formě IUI (intrauterinní inseminace) nebo IVF (in vitro fertilizace), vždy potřeba souhlas muže.

Současná právní úprava vnímá umělé oplodnění jako zákrok, který je určen pro nemocné nebo neplodné. Předpokládá se tedy, že muž a žena umělé oplodnění podstoupí, jen pokud je u nich malá nebo žádná šance otěhotnět přirozeným způsobem. S možností umělého oplodnění jinak zcela zdravé ženy, která jen nemá partnera, zákon nepočítá.

O změnu, aby i ženy bez partnera mohly podstoupit umělé oplodnění, již několikrát usilovali různí poslanci nebo členové vlády. Naposledy bylo o podobném návrhu hlasováno před několika roky, kdy byl ale tento návrh zamítnut.

Takže žena musí buď „předstírat“, že má partnera (a přesvědčit nějakého známého aby sehrál tuto roli) nebo má „smůlu“. U umělého oplodnění není podmínkou, aby byl dárce současně manželem. Takže s trochu sebezapření a ochotným kamarádem se to dá nějak vyřešit. Nebo se žena může případně obrátit do zahraničí. V některých jiných státech platí trochu jiné podmínky, a je tak možné mít umělé oplodnění i od zcela anonymního dárce a bez partnera nebo manžela.

Mohlo by vás zajímat: Umělé oplodnění cena, Umělé oplodnění (IVF), Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná

Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.