Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství se častěji vyskytuje u žen, které jsou těhotné poprvé.

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko nedostane až do dělohy, ale „zahnízdí“ se v jednom z vejcovodů. Taková situace má pak fatální důsledky. Současná lékařská věda nezná žádný způsob, jak zajistit aby se takto oplodněné vajíčko dále vyvíjelo. Podobná situace je navíc značným zdravotním rizikem pro ženu a je nutné ji řešit operací. V extrémních situacích může nerozpoznané mimoděložní těhotenství vést až ke smrti ženy.

Mimoděložní těhotenství se častěji vyskytuje u žen, které jsou těhotné poprvé. Příznaky mimoděložního těhotenství jsou obdobné jako u běžného těhotenství – vynechání menstruace, zvětšování prsou a další. Kromě toho se ale může objevit i nepravidelné krvácení a bolesti v podbřišku. Ty mohou být i velmi intenzivní. Některé ženy si pak myslí, že mají zánět slepého střeva nebo nějakou akutní otravu.

V zásadě ale není žádný jednoduchý způsob jak rozpoznat mimoděložní těhotenství. Na to může spolehlivě přijít pouze gynekolog.

Mohlo by vás zajímat: Zamlklé těhotenství, Jak poznám že jsem těhotná bez testu, Jak dlouho trvá otěhotnět

Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.