Jak poznám že jsem těhotná bez testu

Mezi jednoznačné příznaky těhotenství patří třeba to, že po početí dítěte neklesá bazální teplota, ale zůstává zvýšena

U některých žen se příznaky započatého těhotenství objevují velmi záhy, již během prvních týdnů. U jiných žen se většina zjevných příznaků projeví až v prvním nebo druhém měsíci těhotenství. Jsou ale i ženy, které své těhotenství zjistí až v pozdější fázi. Ve zcela výjimečných případech se už stalo, že žena byla těsně před porodem, když teprve zjistila, že je těhotná.

Mezi jednoznačné příznaky těhotenství patří třeba to, že po početí dítěte neklesá bazální teplota, ale zůstává zvýšena (jinak se běžně v průběhu ženského cyklu bazální teplota zvyšuje v období ovulace a poté klesá).

Mezi méně jednoznačné příznaky pak patří začínající ranní nevolnosti, změny nálad, změny ve vnímání chutě nebo výraznější čichové vjemy. Také jsou často pociťovány bolesti prsou, které se „zvětšují“.

Nepříliš spolehlivým indikátorem těhotenství bývá i menstruace. To, že se nedostaví ve svém obvyklém termínu, ještě nemusí nic znamenat. Může být jen opožděná. Stejně tak se ale může dostavit menstruace, i po začátku těhotenství. Byť obvykle bývá již slabší.

Mohlo by vás zajímat: Jak otěhotnět při kojení, Jak oblékat novorozence, Jak moc bolí porod

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.