Jak dlouho trvá otěhotnět

Pokud se vám dlouho nedaří přirozeně otěhotnět, je dobré sledovat, kdy máte ovulaci

Na to, jak dlouho trvá otěhotnět, neexistují žádné „tabulky“. Někomu se to prostě povede hned na poprvé, u jiných párů to trvá delší dobu. Zvláště třeba po tom, co jste dlouhodobě užívala antikoncepci, může trvat otěhotnění i dva nebo 3 měsíce, po jejím vysazení.

Obvyklá lhůta pro přirozené početí dítěte bývá až jeden rok. Pokud se to nepovede do této doby, pak je na zvážení odborné vyšetření plodnosti ženy i muže.

Otěhotnění ženy je limitováno poměrně úzkým časovým rozmezím, kdy k němu v průběhu měsíce (resp. tedy menstruačního cyklu), může dojít. Jako plodné dny se počítá cca 5 dní před ovulací (u žen s pravidelným cyklem je to 14 – 15 den od zahájení poslední menstruace) a maximálně 1 den po zahájení ovulace. Životnost vajíčka, uvolněného během ovulace je cca 24 – 36 hodin. Životnost spermie pak může být až oněch 5 dní.

Pokud se vám dlouho nedaří přirozeně otěhotnět, je dobré sledovat, kdy máte ovulaci (jsou na to ovulační testy, nebo jen prostým měřením bazální teploty) a svou „snahu“ směřovat právě do těchto plodných dní. Pokud ani po několika měsících nejste úspěšní, pak je dobré vyhledat odbornou pomoc. Podle různých studí, až 20% párů může trpět nějakou poruchou plodnosti.

Mohlo by vás zajímat: Jak často mít styk když chci otěhotnět, Jak dlouho trvá porod, Jak nakojit dvojčata?

Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Pokud hledáte muže, a zkoušíte to přes internet, pak je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při online seznamování, je nutná zvýšená opatrnost. Žádá vás někdo o finanční pomoc? Tak to rychle „utečte“. Pozor také na to, jaké informace o sobě sdílíte.
Po skončení zaměstnání je nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jen v případě, že by začátek PPM byl ještě v ochranné době (až 180 dní od skončení zaměstnání). Nezaměstnaná na Úřadu práce, jinak nárok na mateřskou nemá.
Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
S přípravou vašeho kluka nebo holky na to, že se mu narodí malý bráška nebo malá sestřička, je dobré začít už v průběhu těhotenství.