Kalkulačka – kdy jsem otěhotněla?

<span>Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku. </span> Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.

Objevil se vám na těhotenském testu pozitivní výsledek? Pak by vás asi zajímalo, kdy jste otěhotněla. Připravili jsme pro vás kalkulačku, která vám pomůže spočítat pravděpodobné datum, kdy mohlo dojít k početí vašeho dítěte. Možností, jak určit datum početí je několik, s různou mírou spolehlivosti.

Termín porodu i početí je nejistý

Ať už použijete jakoukoliv metodu pro určení termínu početí nebo pro výpočet data porodu, výsledek bude vždy jen orientační. Normální zdravý porod může proběhnout kdykoliv v rozmezí 38 – 42 týdnem těhotenství.

K početí může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden po jejím začátku. 100% jistotu, že znáte správné datum (ať už početí nebo porodu) tedy nemáte nikdy. A to ani nezohledňujeme různé výjimky, které sice nejsou tak časté, ale dochází k nim. Třeba nepravidelná menstruace, kdy může dojít k uvolnění vajíčka mimo běžný termín ovulace apod.

Kalkulačka – jak zjistím, kdy jsem otěhotněla?

Těhotenská kalkulačka
Druh termínu
Datum
Výpočet

Jak spočítat datum početí?

V zásadě jsou tři hlavní možnosti, jak určit datum, kdy mohlo dojít k početí dítěte. A to buď podle:

  • Znáte termín zahájení poslední menstruace před početím
  • Znáte termín poslední ovulace
  • Znáte předpokládaný termín porodu

Datum početí podle poslední menstruace

Abyste zjistila, kdy jste otěhotněla, můžete si to spočítat podle poslední menstruace. U žen s pravidelným menstruačním cyklem, totiž dochází k zahájení ovulace nejčastěji mezi 14 a 15 dnem od začátku poslední menstruace.

Pokud tedy víte, kdy jste začala naposledy menstruovat, můžete se tak dopočítat k nejpravděpodobnějšímu termínu početí. K početí dítěte může dojít v případě, že se styk uskuteční v době cca 3 dny před začátkem ovulace a maximálně pak 1 den po jejím zahájení.

Během ovulace se uvolňuje vajíčko, které pak má životnost asi jeden den (+/- 24 hodin). Spermie pak mohou ve vejcovodech „přežít“ i několik dní od posledního styku. Proto je zde zmíněný interval 4 až 5 dní, ve kterém je pravděpodobnost početí dítěte nejvyšší.

Pokud jste v daném časovém období měla více styků, pak je již téměř nemožné určit, který byl ten úspěšný. Tedy pokud pomineme případy, že se jednalo o styk s různými muži, kdy by se následně krevními testy dalo určit otcovství, a tak se dopátrat, kdy a s kým, došlo k početí.

Kdy jsem otěhotněla – podle termínu poslední ovulace

Pokud znáte termín své poslední ovulace, třeba díky měření bazální teploty, nebo díky využívání ovulačního testu, pak znáte i nejpravděpodobnější termín početí. Jak již bylo zmíněno u předchozí metody výpočtu, styk, který povede k početí, je možné mít cca 3 dny před termínem ovulace a asi jeden den po jejím zahájení.

Výpočet data početí podle termínu porodu

Poslední možností, jak spočítat datum početí, je na základě termínu porodu. Při těhotenském vyšetření u gynekologa je mimo jiné určen i předpokládaný termín porodu. A to na základě ultrazvukového vyšetření, kdy se sleduje vývoj plodu. Toto ultrazvukové vyšetření probíhá v cca 13 týdnu těhotenství (na konci prvního trimestru) a je jednou z nejpřesnějších metod, jak zjistit očekávaný termín porodu.

Pokud znáte termín porodu, můžete se zpětně dopočítat i toho, kdy mohlo dojít k početí dítěte. Těhotenství trvá zpravidla 280 dní (40 týdnů, cca 9 kalendářních měsíců, resp. 10 lunárních měsíců). Takže pokud od očekávaného data porodu odečtete 20 dní, dostanete se tak k pravděpodobnému termínu početí.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka – kdy jsem otěhotněla?

Diskuse: 1
  • Custom avatar Lida

    Dobrý den, mužu Vas poprosit vypočitat hdy bylo ditě počato. Znama porodila ditě 27.10.2017 . Predem moc krat děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna