Přihlášení novorozence k zdravotní pojišťovně

Přihlášení novorozence je možné provést různými způsoby.

Po narození miminka, byste do 8 dní od porodu, měla provést přihlášení novorozence ke zdravotní pojišťovně.

Narozené dítě se přihlašuje ke stejné zdravotní pojišťovně, jako byla ta, u které byla v době porodu pojištěna matka dítěte.

Pokud snad matka dítěte není pojištěná u žádné zdravotní pojišťovny, pak se dítě přihlašuje u zdravotní pojišťovny otce.

Přihlášení novorozence je možné provést různými způsoby. Záleží na vaší konkrétní zdravotní pojišťovně. Zpravidla je možné přímo na webu zdravotní pojišťovny vyplnit příslušnou přihlášku v elektronické podobě. U některých pojišťoven je také možné udělat přihlášení po telefonu, přes email, nebo pochopitelně osobně při návštěvě některé pobočky.

Pokud není provedeno přihlášení novorozence, nebo je překročena lhůta 8 dní, umožňuje zákon pojišťovně vymáhat pokutu až 10000 Kč.

Pokud se ale zpozdíte jen o několik málo dní, tak je vysoce nepravděpodobné, že by si nějaká zdravotní pojišťovna „troufla“ tento poplatek naúčtovat. Jinak se ale za přihlášení nic neplatí.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší těhotenské vitamíny , Testy na určení otcovství, Existenční minimum 2024

Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 29 673 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě; platí v roce 2024). Na porodné může být nárok jenom u prvního nebo druhého dítěte.
Během rodičovské dovolené, nebo během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát bez dalších omezení. Stát může platit zdravotní pojištění i po skončení rodičovské (za osobu v domácnosti, která pečuje o dítě). Pak jsou zde ale určitá omezení (příjem maximálně do 10 000 Kč, dítě může být ve školce maximálně 4 hodiny denně).
Žena v domácnosti, která pečuje o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků, má možnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně, a zdravotní pojištění za ni bude platit stát.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.