Přihlášení novorozence k zdravotní pojišťovně

Přihlášení novorozence je možné provést různými způsoby.

Po narození miminka, byste do 8 dní od porodu, měla provést přihlášení novorozence ke zdravotní pojišťovně.

Narozené dítě se přihlašuje ke stejné zdravotní pojišťovně, jako byla ta, u které byla v době porodu pojištěna matka dítěte.

Pokud snad matka dítěte není pojištěná u žádné zdravotní pojišťovny, pak se dítě přihlašuje u zdravotní pojišťovny otce.

Přihlášení novorozence je možné provést různými způsoby. Záleží na vaší konkrétní zdravotní pojišťovně. Zpravidla je možné přímo na webu zdravotní pojišťovny vyplnit příslušnou přihlášku v elektronické podobě. U některých pojišťoven je také možné udělat přihlášení po telefonu, přes email, nebo pochopitelně osobně při návštěvě některé pobočky.

Pokud není provedeno přihlášení novorozence, nebo je překročena lhůta 8 dní, umožňuje zákon pojišťovně vymáhat pokutu až 10000 Kč.

Pokud se ale zpozdíte jen o několik málo dní, tak je vysoce nepravděpodobné, že by si nějaká zdravotní pojišťovna „troufla“ tento poplatek naúčtovat. Jinak se ale za přihlášení nic neplatí.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší těhotenské vitamíny , Testy na určení otcovství, Existenční minimum 2023

Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 29 673 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě; platí od 1. 1. 2023, kdy se zvýšilo životní minimum). 
Během rodičovské dovolené, nebo během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát bez dalších omezení. Stát může platit zdravotní pojištění i po skončení rodičovské (za osobu v domácnosti, která pečuje o dítě). Pak jsou zde ale určitá omezení (příjem maximálně do 10 000 Kč, dítě může být ve školce maximálně 4 hodiny denně).
Žena v domácnosti, která pečuje o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků, má možnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně, a zdravotní pojištění za ni bude platit stát.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.