Krevní testy na určení otcovství

Určování otcovství jen na základě krevní skupiny ale není příliš přesné.

Existují studie, které udávají, že až 10 procent dětí má v rodném listě zapsáno jiného otce, než je ten biologický. Existují ale metody, jak potvrdit nebo vyloučit otcovství. Jednou z těchto metod jsou i krevní testy na určení otcovství.

Určování otcovství jen na základě krevní skupiny ale není příliš přesné. Resp. metodou porovnání krevní skupiny matky, otce a dítěte, je možné (a to pouze v některých případech), otcovství vyloučit. Potvrdit otcovství se touto metodou dost dobře nedá.

Například pokud by měl otec krevní skupinu A a matka dítěte také krevní skupinu A a dítě mělo přitom krevní skupinu AB, pak je jisté, že daný otec s krevní skupinou A, není biologickým otcem dítěte.

Mnohem přesnější metodou určování otcovství tedy nabízí DNA testy. Ty jsou schopny s přesností 99,999999999% potvrdit nebo vyloučit otcovství.

Mezinárodně uznávanou metodou je systém, CODIS, který porovnává určité specifické a variabilní úseky DNA (tento systém ostatně používají třeba i policejní složky k potvrzení totožnosti pachatelů trestných činů).

Mohlo by vás zajímat: Jak se dědí krevní skupina, Vyživovací povinnost otce dítěte, Kdy jít na potrat

Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Otec dítěte (tatínek) má po narození dítěte nárok na 7 dní placené otcovské dovolené. Nárok je na ni během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské dovolené je stejný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 23 544 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě).