Krevní testy na určení otcovství

Určování otcovství jen na základě krevní skupiny ale není příliš přesné.

Existují studie, které udávají, že až 10 procent dětí má v rodném listě zapsáno jiného otce, než je ten biologický. Existují ale metody, jak potvrdit nebo vyloučit otcovství. Jednou z těchto metod jsou i krevní testy na určení otcovství.

Určování otcovství jen na základě krevní skupiny ale není příliš přesné. Resp. metodou porovnání krevní skupiny matky, otce a dítěte, je možné (a to pouze v některých případech), otcovství vyloučit. Potvrdit otcovství se touto metodou dost dobře nedá.

Například pokud by měl otec krevní skupinu A a matka dítěte také krevní skupinu A a dítě mělo přitom krevní skupinu AB, pak je jisté, že daný otec s krevní skupinou A, není biologickým otcem dítěte.

Mnohem přesnější metodou určování otcovství tedy nabízí DNA testy. Ty jsou schopny s přesností 99,999999999% potvrdit nebo vyloučit otcovství.

Mezinárodně uznávanou metodou je systém, CODIS, který porovnává určité specifické a variabilní úseky DNA (tento systém ostatně používají třeba i policejní složky k potvrzení totožnosti pachatelů trestných činů).

Mohlo by vás zajímat: Jak se dědí krevní skupina, Vyživovací povinnost otce dítěte, Kdy jít na potrat

Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 23 544 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě).