Jak se dědí krevní skupina

Pro dědičnost krevní skupiny platí poměrně jednoduchá pravidla.

Pro dědičnost krevní skupiny, tedy pro to, jakou krevní skupinu bude mít dítě, je určující krevní skupina otce a matky dítěte. Jsou 2 hlavní systémy klasifikace krve. Prvním systémem je AB0 (tedy krevní skupina A, B, AB a 0) a RH faktor (plus nebo mínus). Kromě toho je dalších asi 50 sytémů klasifikace krve, ale ty jsou poměrně málo časté.

V červených krvinkách jsou přítomny aglutinogeny A nebo B (při AB jsou přítomny oba, při 0 není přítomen žádný). V krevní plazmě pak jsou přítomny aglutininy. Při krevní skupině A je přítomen aglutinin anti B, při krevní skupině B je přítomen aglutinin anti A. Při AB není přítomen žádný aglutinin, při 0 jsou v plazmě oba (aglutinin anti A a anti B).

Pro dědičnost krevní skupiny platí poměrně jednoduchá pravidla. Jejich fungování se řídí základní logikou. Pokud má například matka dítěte krevní skupinu 0, pak dítě nikdy nemůže mít krevní skupinu AB. Pokud má otec krevní skupinu A, tak má pak dítě skupinu 0 nebo A, pokud má otec B, pak má dítě 0 nebo B, pokud má otec dítěte AB, pak má dítě A nebo B.

Naopak v případě, že má matka skupinu A a otec B, pak dítě může mít kteroukoliv krevní skupinu, tedy A, B, 0 i AB.

Pro určení krevní skupiny vašeho očekávaného dítěte můžete použít i naši kalkulačku pro určení krevní skupiny dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné když je otec neznámý, Vyživovací povinnost otce dítěte

Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.