Otcovská dovolená 2024 – 2 týdny placené dovolené pro tatínky
Před dvěma roky, se prodloužila otcovská dovolená. Zatímco dříve , měli tatínci, kterým se narodilo dítě, nárok na 1 týden placené otcovské dovolené, aktuálně mají nárok na dva týdny.
Na otcovskou dovolenou, mají nárok především zaměstnanci, nebo případně i OSVČ (kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění).
Nárok může být i u práce na DPP nebo DPČ (viz dále). Na otcovskou dovolenou, je nárok během prvních 6 týdnů, po narození dítěte.
Po skončení otcovské (od 7 týdne po porodu), může být nárok i na mateřskou, nebo následně i na rodičovskou.
Otcovská dovolená – 2 týdny placené dovolené pro tatínky
Otcovská dovolená (resp. dávka otcovské poporodní péče „otcovská“), umožňuje tatínkům, kterým se právě narodilo dítě, aby s ním strávili 2 týdny doma, v době po porodu (během prvních 6 týdnů po porodu)
Dříve býval nárok na jeden týden (7 kalendářních dní), placené otcovské dovolené. To se ale v roce 2022 změnilo, a aktuálně je otcovská na 2 týdny (o dalším prodloužení se ale momentálně neuvažuje).
Tato dávka (otcovská), spadá pod dávky nemocenského pojištění (podobně, jako nemocenská nebo mateřská – peněžitá pomoc v mateřství).
V roce 2024, zůstává vše stejné, jako v minulém roce. Základní podmínky se nemění. Po narození dítěte, má tatínek nárok na 2 týdny placené dovolené (od 1. 1. 2024 se mírně zvýšily redukční hranice – může být nárok na mírně vyšší otcovskou).
Kolik bude otcovská dovolená v roce 2024?
Během otcovské dovolené, nesmí otec dítěte, vykonávat zaměstnání (na jehož základě mu vzniká nárok na otcovskou). Je to stejné, jako při neschopence – není možné pracovat ve stejném zaměstnání, v jiném ano (například je možné podnikat i během otcovské, nebo mít nějakou brigádu/přivýdělek).
Výše otcovské, je stanovena stejně, kolik je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). I otcovská je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Při hrubé mzdě, do cca 41 000 Kč, to vychází na přibližně 70% z hrubé mzdy.
Otcovská, se stejně jako mateřská, vyplácí za každý kalendářní den (tj. i za víkend nebo státní svátek). Po narození dítěte je nárok na 14 kalendářních dní, placené otcovské dovolené.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik byste mohli dostat během otcovské dovolené.
Kalkulačka – výpočet výše otcovské v roce 2024
V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je otcovská v roce 2024. Pro výpočet, zadejte svoji hrubou mzdu a počet dní na otcovské dovolené.
Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice, které ovlivňují výpočet výše dávek, placených na základě nemocenského pojištění (tedy i otcovské).
Pro některé zaměstnance, to znamená vyšší otcovskou, než v minulém roce (především pro ty, s vyšší hrubou mzdou).
Kdo má nárok na otcovskou dovolenou – jaké jsou podmínky?
Na placenou otcovskou dovolenou má nárok muž (otec dítěte), kterému se narodí dítě (nárok je i při převzetí dítěte do péče). Otec dítěte, nemusí být manželem ženy, která dítě porodila.
Nárok na otcovskou mají především zaměstnanci – předpokladem je to, že otec dítěte, je účastníkem nemocenského pojištění, nebo že je alespoň v ochranné době (7 kalendářních dní od skončení zaměstnání).
Na otcovskou mohou mít nárok i OSVČ – pouze ale za předpokladu, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění.
Na otcovskou, mohou mít nárok i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Pouze ale za předpokladu, že jim práce na dohodu, zakládá účast na nemocenském pojištění. U DPP je to při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně, u práce na DPČ je to při příjmu od 4000 Kč.
Na otcovskou je nárok, pouze po dobu prvních 6 týdnů od narození dítěte. Otcovská dovolená, nemusí být čerpána celá. I když je nárok na 14 kalendářních dní, je možné být doma i kratší dobu. Například jen 5 dní.
Není ale možné otcovskou dovolenou rozdělit na více částí. Není tedy možné, vzít si například jeden týden, následně jít na týden do práce a pak další týden, být zase doma.
Na otcovskou dovolenou, je nárok i v době, kdy je žena s dítětem ještě v porodnici. Otcovská ale musí být vyčerpána, během prvních 6 týdnů od porodu (šestinedělí).
Žádost o otcovskou dovolenou – formulář a jak postupovat?
Zaměstnanci, si o otcovskou dovolenou, žádají prostřednictvím svého zaměstnavatele. Na otcovskou dovolenou je „automaticky“ nárok – zaměstnavatel vám to nemůže odmítnout.
Zaměstnanec si vyplní příslušný formulář – Žádost o otcovskou dovolenou. Ten je možné najít na webu ČSSZ viz zde:
- Elektronický formulář – žádost o otcovskou
- PDF formulář ke stažení – žádost o otcovskou (PDF, 45,1 kB)
Zaměstnanec, si v žádosti vyplní osobní údaje, a předvyplněný formulář, předá svému zaměstnavateli. Ten doplní další údaje (o výši příjmu) a předá žádost na ČSSZ.
Otcovská, je stejně jako ostatní nemocenské dávky, vyplácena do 30 dnů, od předání podkladů.
Trochu jiný postup, je u OSVČ. Zatímco zaměstnanci, si musí o otovskou požádat předem, OSVČ si o proplacení otcovské žádá, až po jejím skončení. OSVČ si vyplňuje celý formulář sám, a předává jej na ČSSZ (resp. na jeho místně příslušnou pobočku OSSZ či PSSZ).
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Prodloužení otcovské dovolené na 2 týdny
- Kdy je nárok na otcovskou dovolenou?
- Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2024?
- Kde a kdy žádat o porodné?
- Čerpání PPM na otce dítěte
- Kalkulačka kdy se narodí dítě
- Na co má nárok těhotná nezaměstnaná na Úřadu práce
- Zvýšení rodičovské na dvojčata
- Změny a zvýšení rodičovského příspěvku
- Mám nárok na mateřskou?
Diskuse: Otcovská dovolená 2024 – 2 týdny placené dovolené pro tatínky