Kdy je nárok na otcovskou dovolenou?

Na otcovskou dovolenou má nárok muž (tatínek), po narození dítěte. Otcovská dovolená je placené volno, v délce 7 kalendářních dní.

Na otcovskou dovolenou má nárok muž (tatínek), po narození dítěte. Otcovská dovolená je placené volno, v délce 7 kalendářních dní.

Otcovskou dovolenou je možné čerpat hned po porodu. A to i v době, kdy je žena ještě v nemocnici. Otcovská musí být vyčerpána nejpozději do konce 6 týdne po porodu. Pak už na ni nárok není.

Na placenou otcovskou mohou mít nárok zaměstnanci, nebo i živnostníci (OSVČ).

U zaměstnanců je podmínkou, aby pracovali v zaměstnání, kde jim vzniká účast na nemocenském pojištění. Nesmí to tedy být práce na dohodu o provedení práce (DPP), kde by byl příjem nižší než 10 000 Kč měsíčně. Nebo to nesmí být ani práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), pokud by byl sjednán příjmem nižší, než 3500 Kč měsíčně.

U živnostníků (OSVČ) je podmínkou to, aby si alespoň 3 měsíce před otcovskou platili dobrovolné nemocenské pojištění. To je v roce 2021 ve výši 147 Kč měsíčně.

Nárok na otcovskou může být i po skončení zaměstnání (nebo podnikání), ale maximálně do 7 dní od ukončení pracovního poměru.

Otcovská se vypočítá podobně, jako mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). I otcovská je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Při hrubé mzdě do 36 000 Kč je to tedy 70% z hrubé mzdy.

Mohlo by vás zajímat: Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2021?, Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2021, Kde a kdy žádat o porodné?

Po porodu, má muž (otec dítěte) nárok na 7 dní placené otcovské dovolené. Nárok na dávku otcovské poporodní péče, je během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské je podobný, jako výpočet mateřské. U zaměstnance s hrubou mzdou do cca 36 000 Kč je to 70% z hrubé mzdy.
V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2021. Od začátku roku (do 1. 1. 2021) dochází k menšímu zvýšení nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci. Jedná se ale jen o menší změnu.
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2021 stejné, jako v předchozích letech.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 147 Kč měsíčně v roce 2021, by mateřská byla 31 752 Kč za 28 týdnů (196 dní)
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2021), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2021 ve výši 43 470 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.
Otec dítěte (tatínek) má po narození dítěte nárok na 7 dní placené otcovské dovolené. Nárok je na ni během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské dovolené je stejný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu.