Kdy je nárok na otcovskou dovolenou?

Na otcovskou dovolenou má nárok muž (tatínek), po narození dítěte. Otcovská dovolená je placené volno, v délce 7 kalendářních dní.

Na otcovskou dovolenou má nárok muž (tatínek), po narození dítěte. Otcovská dovolená je placené volno, v délce 7 kalendářních dní.

Otcovskou dovolenou je možné čerpat hned po porodu. A to i v době, kdy je žena ještě v nemocnici. Otcovská musí být vyčerpána nejpozději do konce 6 týdne po porodu. Pak už na ni nárok není.

Na placenou otcovskou mohou mít nárok zaměstnanci, nebo i živnostníci (OSVČ).

U zaměstnanců je podmínkou, aby pracovali v zaměstnání, kde jim vzniká účast na nemocenském pojištění. Nesmí to tedy být práce na dohodu o provedení práce (DPP), kde by byl příjem nižší než 10 000 Kč měsíčně. Nebo to nesmí být ani práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), pokud by byl sjednán příjmem nižší, než 3500 Kč měsíčně.

U živnostníků (OSVČ) je podmínkou to, aby si alespoň 3 měsíce před otcovskou platili dobrovolné nemocenské pojištění. To je v roce 2021 ve výši 147 Kč měsíčně.

Nárok na otcovskou může být i po skončení zaměstnání (nebo podnikání), ale maximálně do 7 dní od ukončení pracovního poměru.

Otcovská se vypočítá podobně, jako mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). I otcovská je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Při hrubé mzdě do 36 000 Kč je to tedy 70% z hrubé mzdy.

Mohlo by vás zajímat: Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2021?, Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2021, Kde a kdy žádat o porodné?

Od začátku roku 2022 (od 1. 1. 2022), se prodlužuje otcovská dovolená na 2 týdny (14 kalendářních dní). Na otcovskou mají nárok především zaměstnanci, nebo případně i OSVČ. Otcovská, musí být vyčerpána, během prvních 6 týdnů po porodu. Na delší otcovskou, mají nárok i ti, komu se dítě narodí před koncem roku 2021.
Pokud nemáte nárok na mateřskou (PPM) a jste dlouhodobě nezaměstnaná, pak si můžete zvolit výši rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně. Vyšší částku je možné zvolit jen na základě doložení příjmu od otce dítěte. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, nárok je od narození dítěte.
Od 1. 1. 2021 platí nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání. Doba v pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo doba na rodičovské dovolené, se může počítat pro nárok na dovolenou – maximálně 20 týdnů, pokud je v daném roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů.
Po porodu, má muž (otec dítěte) nárok na 7 dní placené otcovské dovolené. Nárok na dávku otcovské poporodní péče, je během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské je podobný, jako výpočet mateřské. U zaměstnance s hrubou mzdou do cca 36 000 Kč je to 70% z hrubé mzdy.
V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2021. Od začátku roku (do 1. 1. 2021) dochází k menšímu zvýšení nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci. Jedná se ale jen o menší změnu.
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2021 stejné, jako v předchozích letech.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 147 Kč měsíčně v roce 2021, by mateřská byla 31 752 Kč za 28 týdnů (196 dní)
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2021), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2021 ve výši 43 470 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.