Nárok na dovolenou po mateřské – výpočet kolik dní mám nárok?

<span>Po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, máte nárok si vybrat řádnou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká za dobu na mateřské (v celém rozsahu), za dobu na rodičovské (maximálně 20/týdnů za rok), za dobu na neschopence (maximálně 20 týdnů za rok), za dobu práce v zaměstnání i za dobu čerpání řádné dovolené.</span> Po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, máte nárok si vybrat řádnou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká za dobu na mateřské (v celém rozsahu), za dobu na rodičovské (maximálně 20/týdnů za rok), za dobu na neschopence (maximálně 20 týdnů za rok), za dobu práce v zaměstnání i za dobu čerpání řádné dovolené.

Dobrý den, minulý rok se mi narodilo dítě, a já jsem s ním byla doma na mateřské dovolené. Mateřská dovolená, by mi měla končit 28. 4. 2023.

Před začátkem rodičovské, bych si chtěla v zaměstnání požádat o proplacení dovolené. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějakou dovolenou a o kolik dní by se mohlo jednat?

Před mateřskou, jsem byla celý rok zaměstnaná, a dovolenou jsem si vůbec nebrala.

Ještě před nástupem na mateřskou, jsem byla asi 3 měsíce na neschopence, kvůli rizikovému těhotenství.

Můžete mi poradit, jak je to s nárokem na dovolenou za minulý rok? A jestli mám na něco nárok i v roce 2023?

Předem děkuji, Barča


Čerpání řádné dovolené před začátkem rodičovské dovolené (po skončení mateřské)

O termínu čerpání dovolené, rozhoduje zaměstnavatel (schvaluje žádost zaměstnance a má rozhodující slovo, může určit i termín čerpání, nebo čerpání dovolené nepovolit či zrušit).

Jednou z výjimek, kdy o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnanec, je případ dovolené, čerpané bezprostředně po skončení mateřské dovolené a před začátkem rodičovské dovolené.

Je nutné upozornit, že v zaměstnání si nebudete žádat „o proplacení“ dovolené, ale o čerpání dovolené.

Fakticky se pro vás nic nemění, stále budete doma s dítětem. Jen po skončení mateřské dovolené, budete čerpat řádnou dovolenou a až následně vám začne rodičovská dovolená. Za dobu čerpání dovolené, pak máte nárok na standardní náhradu mzdu za dovolenou (odvíjí se od průměrného výdělku).

Nárok na řádnou dovolenou po mateřské dovolené

Na čerpání řádné dovolené, ihned po skončení mateřské, máte zákonný nárok (daný zákoníkem práce). Zaměstnavateli stačí oznámit své rozhodnutí, není potřeba jeho souhlas (schválení).

Pokud by nebyla čerpána dovolená ihned po skončení mateřské, pak byste o ni nepřišla. Převáděla by se vám a mohla byste ji čerpat po skončení rodičovské.

Nebo by vám byla proplacena při ukončení zaměstnání (pokud byste se například po skončení rodičovské již nevracela zpět do původního zaměstnání).

Na kolik dní dovolené mám nárok?

Nárok na dovolenou v zaměstnání za rok 2022 vám vznikl takto:

 • Máte nárok na dovolenou za odpracovanou dobu (zřejmě cca půl roku)
 • Máte nárok na dovolenou za neschopenku (je nárok až na 20 týdnů z neschopenky, u vás to bylo zřejmě méně)
 • Máte nárok na dovolenou za dobu na mateřské (považuje se za „výkon“ práce, resp. je adekvátní)
 • Za každý takto „odpracovaný“ týden (včetně neschopenky nebo mateřské) je nárok na 1/52 z celkové roční dovolené
 • Z neschopenky se započítá pro dovolenou maximálně 20 týdnů v jednom roce
 • Dovolenou můžete čerpat ihned po mateřské, nebo po skončení rodičovské (převádí se)

Pokud jste tedy po celý minulý rok pracovala, byla na neschopence (maximálně 20 týdnů) a na mateřské dovolené, tak máte nárok na celou řádnou dovolenou za rok 2022.

Pravděpodobně se tedy jedná o 4 týdny dovolené (resp. jde o 160 hodin). Pokud máte jinou výměru dovolené (například 5 týdnů nebo 8 týdnů, či jinou), nebo jinou pracovní dobu (než 40 hodin týden), pak je počet hodin dovolené jiný.

Nárok na dovolenou v zaměstnání máte i za rok 2023:

 • Máte nárok na dovolenou za dobu na mateřské (tj. za dobu do 28. 4. 2023)
 • Máte nárok na dovolenou až za 20 týdnů, kdy bude v roce 2023 na mateřské dovolené
 • Máte nárok na dovolenou za dobu, kdy budete čerpat řádnou dovolenou (považuje se za „výkon“ práce, resp. je adekvátní)
 • Za každý takto „odpracovaný“ týden (včetně doby na řádné, mateřské nebo rodičovské dovolené) je nárok na 1/52 z celkové roční dovolené
 • Z rodičovské se započítá pro dovolenou maximálně 20 týdnů v jednom roce
 • Dovolenou můžete čerpat ihned po mateřské, nebo po skončení rodičovské (převádí se)

Přesný počet dovolené, na kterou je nárok skončení mateřské

Vzhledem k tomu, že v dotazu neuvádíte přesnější údaje (počet týdnů dovolené, týdenní pracovní dobu, termíny začátku mateřské nebo neschopenky, atd.), tak vám bohužel nemůžeme spočítat přesný nárok na dovolenou (počet hodin), kterou byste mohla čerpat v roce 2023, po skončené mateřské.

Pouze velmi orientačně mohu říci, že by se mohlo jednat o nějakých cca 7 týdnů (resp. 280 hodin – velmi přibližný odhad, může to vycházet i jinak).

Mělo by vám ale stačit, pokud se obrátíte na svého zaměstnavatele, oznámíte mu svůj požadavek na čerpání řádné dovolené, ihned po skončení mateřské (před začátkem rodičovské).

Na mzdové účtárně by vám už měli být schopní spočítat přesný počet hodin dovolené, na které vám vznikl nárok za rok 2022 a 2023.

Případně doplňte potřebné údaje a výpočet dovolené vám upřesníme. Pro orientační výpočet je možné použít i tuto kalkulačku dovolené.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Nárok na dovolenou po mateřské – výpočet kolik dní mám nárok?

Diskuse: 3
 • Custom avatar Dodo

  Dobrý den,
  chápu dobře, že dovolená z mateřské dovolené a z 20ti násobku TPD rodičovské dovolené se vypočítá a proplatí pouze v tom roce, kdy se tyto dvě dovolené sejdou? Pokud je pouze rodičovská tak se neproplácí vzhledem ke skutečnosti, že není odpracován 12ti násobek TPD. Ale pokud po rodičovské dovolené zaměst. nastoupí do práce a rod. dovolená je např. 21 týdnů a odpracuje zbytek roku tak má na dovolenou nárok i z té rodičovské? Moc děkuji

 • Custom avatar Božena

  Mám dotaz zaměstnankyně měla pracovní smlouvu na dobu určitou který ji skončil k 31.12.2023.
  V roce 2020 otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou 3.11.2020 (porod 4.12.2020) .Po mateřské čerpala rodičovskou dovolenou. Teď u nás končí. Mám dotaz kolik má nárok na dovolenou v době rodičovské (klasicky 20dní za rok při PP) a zda má nárok na dovolenou v době rodičovské ??? Mám v tom trochu zmatek.Děkuji

  • Mateřská.org

   Z rodičovské dovolené se pro dovolenou může započítat jenom 20 týdnů. Ale pouze za předpokladu, že mimo dobu rodičovské, bylo v daném roce v zaměstnání odpracováno alespoň 12 týdnů. Pokud je žena celý rok jenom na rodičovské, pak je dovolená 0. Pokud je půl roku na rodičovské a půl roku pracuje, pak se jí pro nárok na dovolenou započítá 46 týdnů (20 týdnů rodičovská + 26 týdnů odpracovaná doba).

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna