Výpočet dovolené v zaměstnání od 1. 1. 2024

V roce 2021 začala platit novela Zákoníku práce (zákon číslo 262/2006) Sb. Tato novela změnila způsob výpočtu dovolené v zaměstnání.

V roce 2021 začala platit novela Zákoníku práce (zákon číslo 262/2006) Sb. Tato novela změnila způsob výpočtu dovolené v zaměstnání. V roce 2024, se v této oblasti v zásadě nic nemění.

Mezi hlavní změny patří to, že nově se nárok na dovolenou bude odvíjet od počtu odpracovaných hodin. Za každý odpracovaný týden (resp. za každých odpracovaných 40 hodin, při 40ti hodinové týdenní pracovní době) bude vznikat nárok na 1/52 (jednu dvaapadesátinu) dovolené.

Pokud má někdo nárok na 4 týdny dovolené, pak má za každý odpracovaný týden nárok na 3,07 hodiny. Ten kdo má nárok na 5 týdnů dovolené, má za každý odpracovaný týden nárok na 3,84 hodiny (platí pro 40ti hodinovou týdenní pracovní dobu).

Aby vám vznikl nárok na poměrnou část dovolené (pokud v zaměstnání nepracujete celý rok), pak musíte mít odpracovaný alespoň 4 týdny.

Pokud budete část roku nemocní, tak se vám pro výpočet dovolené, započítá maximálně 20ti násobek týdenní pracovní doby (maximálně tedy 800 zameškaných hodin, při týdenní pracovní době 40 hodin).

Pokud v kalendářním roce odpracujete delší dobu, tak se vám za každých 40 odpracovaných hodin navíc (za každý násobek týdenní pracovní doby – pokud byste měli kratší úvazek, tak to bude méně hodin), započítá nárok na 1/52 dovolené. Při 80 hodinách práce přes čas, byste tak měli nárok na 6,14 hodin resp. 7,68 hodiny dovolené navíc.

Dovolená, na kterou vám v daném roce vznikne nárok, se pak zaokrouhluje na celé hodiny směrem nahoru.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na dovolenou po skončení mateřské dovolené, Nárok na dovolenou a mateřská či rodičovská dovolená, Žádost o přídavky na dítě

Proplacení dovolené, je možné jenom při ukončení zaměstnání. Po skončení mateřské, je možné čerpat řádnou dovolenu (před začátkem rodičovské). Za dovolenou je nárok na náhradu mzdy – vypočítá se z průměrného nebo z pravděpodobného výdělku.
Daňová sleva na dítě může být uplatněna celá (za celý rok), i když jste byla zaměstnaná jenom půl roku. Podmínkou pro nárok na daňový bonus, je minimální roční příjem, alespoň 113 400 Kč (v minulém roce to bylo 103 800 Kč).
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2024 se ruší mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Některé rodiny mohou přijít o nárok na tuto sociální dávku.
Na otcovskou dovolenou, mají nárok zaměstnanci, nebo případně i podnikatelé (pokud si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění). Na otcovskou je nárok 2 týdny (14 kalendářních dní), během prvních 6 týdnů od narození dítěte.
Po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, máte nárok si vybrat řádnou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká za dobu na mateřské (v celém rozsahu), za dobu na rodičovské (maximálně 20/týdnů za rok), za dobu na neschopence (maximálně 20 týdnů za rok), za dobu práce v zaměstnání i za dobu čerpání řádné dovolené.
Otec dítěte (tatínek) má po narození dítěte nárok na 14 dní placené otcovské dovolené. Nárok je na ni během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské dovolené je stejný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu.