Nárok na dovolenou po skončení mateřské dovolené

Zaměstnaná žena, která porodí dítě (děti), tak může po skončení mateřské dovolené oznámit zaměstnavateli, že bude čerpat řádnou dovolenou.

O tom, kdy budete čerpat dovolenou, rozhoduje zaměstnavatel. Ten má právo, určit vám termín čerpání dovolené. Nebo vám dovolenou i zrušit. Existují ale výjimky, kdy o čerpání dovolené nerozhoduje zaměstnavatel, ale zaměstnanec.

Jednou z těchto výjimek je i čerpání řádné dovolené (za odpracovanou dobu), ihned (bezprostředně) po skončení mateřské dovolené.

Zaměstnaná žena, která porodí dítě (děti), tak může po skončení mateřské dovolené oznámit zaměstnavateli, že bude čerpat řádnou dovolenou. A až následně zahájit rodičovskou dovolenou. Viz paragraf 217, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Od 1. 1. 2021 ale začala platit novela zákona, která  významně změnila podmínky nároku na dovolenou. Nově nárok na dovolenou vzniká v hodinách. A dovolená se následně také čerpá v hodinách (minimálně ale 4 hodiny, resp. polovinu běžné pracovní doby).

Na možnosti čerpat řádnou dovolenou, ihned po skončení mateřské, se ale nic nezaměnilo. Vzhledem k tomu, že 28 týdnů mateřské dovolené se započítává jako „odpracovaná“ doba pro nárok na dovolenou, tak si ihned po skončení mateřské, můžete v zaměstnání nahlásit čerpání dovolené a následně zahájení rodičovské dovolené.

Může vám vznikat nárok na dovolenou i za část rodičovské dovolené. Pokud máte v aktuálním kalendářním roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů, pak se vám z rodičovské může započítat až 20 týdnů, pro nárok na dovolenou.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet dovolené v zaměstnání od 1.1.2021, Rizikové těhotenství ve zkušební době, Čerpání PPM na otce dítěte

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, máte nárok si vybrat řádnou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká za dobu na mateřské (v celém rozsahu), za dobu na rodičovské (maximálně 20/týdnů za rok), za dobu na neschopence (maximálně 20 týdnů za rok), za dobu práce v zaměstnání i za dobu čerpání řádné dovolené.
Na nemocenskou (placenou neschopenku), je nárok až po skončení rodičovské dovolené (během rodičovské není nárok na nemocenské dávky). Neschopenku (rizikové těhotenství), je možné zahájit ihned po skončení rodičovské. Výše nemocenské se odvíjí od aktuálního zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
V roce 2021, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2023 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Nárok na dovolenou, vzniká i v době, kdy máte mateřskou dovolenou (započítává se jako „výkon práce“) nebo kdy čerpáte řádnou dovolenou. Rodičovská dovolená nebo neschopenka, se pro nárok na dovolenou, započítává jen částečně (maximálně 20 týdnů).
Proplacení nevyčerpané dovolené, je možné pouze při ukončené pracovního poměru. Nárok na čerpání dovolené, je buď ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské), nebo až po skončení rodičovské dovolené.
Po skončení mateřské (před začátkem rodičovské dovolené), může být čerpána běžná dovolená v zaměstnání (není potřeba souhlas zaměstnavatele). Nárok na dovolenou, je za dobu na mateřské, a případně i za část doby na rodičovské.
Od 1. 1. 2021 platí nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání. Doba v pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo doba na rodičovské dovolené, se může počítat pro nárok na dovolenou – maximálně 20 týdnů, pokud je v daném roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů.