Nárok na dovolenou po skončení mateřské dovolené

Zaměstnaná žena, která porodí dítě (děti), tak může po skončení mateřské dovolené oznámit zaměstnavateli, že bude čerpat řádnou dovolenou.

O tom, kdy budete čerpat dovolenou, rozhoduje zaměstnavatel. Ten má právo, určit vám termín čerpání dovolené. Nebo vám dovolenou i zrušit. Existují ale výjimky, kdy o čerpání dovolené nerozhoduje zaměstnavatel, ale zaměstnanec.

Jednou z těchto výjimek je i čerpání řádné dovolené (za odpracovanou dobu), ihned (bezprostředně) po skončení mateřské dovolené.

Zaměstnaná žena, která porodí dítě (děti), tak může po skončení mateřské dovolené oznámit zaměstnavateli, že bude čerpat řádnou dovolenou. A až následně zahájit rodičovskou dovolenou. Viz paragraf 217, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Od 1. 1. 2021 ale začala platit novela zákona, která  významně změnila podmínky nároku na dovolenou. Nově nárok na dovolenou vzniká v hodinách. A dovolená se následně také čerpá v hodinách (minimálně ale 4 hodiny, resp. polovinu běžné pracovní doby).

Na možnosti čerpat řádnou dovolenou, ihned po skončení mateřské, se ale nic nezaměnilo. Vzhledem k tomu, že 28 týdnů mateřské dovolené se započítává jako „odpracovaná“ doba pro nárok na dovolenou, tak si ihned po skončení mateřské, můžete v zaměstnání nahlásit čerpání dovolené a následně zahájení rodičovské dovolené.

Může vám vznikat nárok na dovolenou i za část rodičovské dovolené. Pokud máte v aktuálním kalendářním roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů, pak se vám z rodičovské může započítat až 20 týdnů, pro nárok na dovolenou.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet dovolené v zaměstnání 2024, Rizikové těhotenství ve zkušební době, Čerpání PPM na otce dítěte

Od 1. 1. 2025, by měla platit změna zákoníku práce – nově bude nárok na stejnou práci i po skončení rodičovské dovolené (nyní je nárok na stejnou práci jenom po skončení mateřské dovolené). Změna se ale bude týkat jen případů, kdy rodičovská skončí do 2 roků dítěte.
Proplacení dovolené, je možné jenom při ukončení zaměstnání. Po skončení mateřské, je možné čerpat řádnou dovolenu (před začátkem rodičovské). Za dovolenou je nárok na náhradu mzdy – vypočítá se z průměrného nebo z pravděpodobného výdělku.
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Na rodičovskou dovolenou je nárok až do 3 narozenin dítěte. Je možné i prodloužení rodičovské nebo obnovení již ukončení mateřské. Rodiče malých dětí, také mají nárok požadovat zkrácení úvazku nebo možnost pracovat z domu (home-office). Vláda chce prosadit i nárok na školku (povinnost vzít 3 leté dítě do školky).
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).