Rizikové těhotenství ve zkušební době

Nárok na nemocenskou (placenou neschopenku), máte kdykoliv během zaměstnání. Tedy i ve zkušební době.

Nárok na nemocenskou (placenou neschopenku), máte kdykoliv během zaměstnání. Tedy i ve zkušební době.

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání, tak vám hned prvním dnem vzniká účast na nemocenském pojištění (zaměstnavatel vás musí přihlásit do 8 dní, ale od data nástupu).

Podmínky pro neschopenku ve zkušební době jsou stejné, jako jindy. Může se jen lišit výpočet nemocenské. Zatímco při delším zaměstnání se výpočet provádí na základě průměrného výdělku, při krátké době v zaměstnání, to někdy není možné, a použije se pravděpodobný výdělek.

Při neschopence ve zkušební době (a platí to i pro rizikové těhotenství), je ale riziko, že vás zaměstnavatele propustí ze zaměstnání.

Během zkušební doby nesmí být ukončen pracovní poměr pouze v průběhu prvních 14 dní (kdy máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele). Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti, ale může být během zkušební doby, pracovní poměr ukončen.

Během zkušební doby tedy pro zaměstnance neplatí ochrana, v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu, nebo zaměstnance na neschopence.

Mohlo by vás zajímat: Vycházky během rizikového těhotenství?, Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství 2022?

Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2023 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2023, i o něco málo vyšší nemocenská.
Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.
Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2022.
Těhotná žena, která pracuje na rizikovém pracovišti, má nárok na převedení na jinou práci, nebo být doma se 100% platu. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok i po skončení neplaceného volna. Neplacené volno by nemělo mít negativní vliv na výpočet výše mateřské (PPM).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může být nárok i po skončení zaměstnání. Začátek mateřské (PPM), by ale musel být v ochranné době. Ochranná doba je až 180 dní. Při skončení zaměstnání ve zkušební době, ale bude ochranná doba podstatně kratší.
Pokud vaše zaměstnání (pracovní poměr), skončilo ještě před začátkem první mateřské dovolené, pak je pravděpodobné, že na mateřskou na druhé dítě, nebudete mít nárok. Budete mít ale určitě nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě. Pokud po rodičovské nastoupíte do nového zaměstnání, pak můžete mít nárok i na nemocenské.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.