Rizikové těhotenství ve zkušební době

Nárok na nemocenskou (placenou neschopenku), máte kdykoliv během zaměstnání. Tedy i ve zkušební době.

Nárok na nemocenskou (placenou neschopenku), máte kdykoliv během zaměstnání. Tedy i ve zkušební době.

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání, tak vám hned prvním dnem vzniká účast na nemocenském pojištění (zaměstnavatel vás musí přihlásit do 8 dní, ale od data nástupu).

Podmínky pro neschopenku ve zkušební době jsou stejné, jako jindy. Může se jen lišit výpočet nemocenské. Zatímco při delším zaměstnání se výpočet provádí na základě průměrného výdělku, při krátké době v zaměstnání, to někdy není možné, a použije se pravděpodobný výdělek.

Při neschopence ve zkušební době (a platí to i pro rizikové těhotenství), je ale riziko, že vás zaměstnavatele propustí ze zaměstnání.

Během zkušební doby nesmí být ukončen pracovní poměr pouze v průběhu prvních 14 dní (kdy máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele). Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti, ale může být během zkušební doby, pracovní poměr ukončen.

Během zkušební doby tedy pro zaměstnance neplatí ochrana, v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu, nebo zaměstnance na neschopence.

Mohlo by vás zajímat: Vycházky během rizikového těhotenství?, Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství 2024?

Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2024.
Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.
Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.