Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství?

Výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství je stejný, jako při jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.

Výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství je stejný, jako při jakékoliv jiné pracovní neschopnosti. Není zde žádný rozdíl v tom, kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství.

Za prvních 14 dní na neschopence, dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Nemocenská se vyplácí za skutečně neodpracované hodiny. Při rovnoměrném rozložení pracovní doby, je to tedy obvykle 40 hodin za týden.

Náhrada mzdy za prvních 14 dní je ve výši 60% z průměrné hodinové mzdy (průměrný hrubý hodinový výdělek). Při vyšší hodinové mzdě se uplatní i redukční hranice (započítá se jen část).

Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky. Ty jsou již vypláceny za každý kalendářní den, včetně víkendů a státních svátků.

Nemocenské dávky od 15 do 30 dne jsou ve výši 60% z denního vyměřovacího základu. Od 31 dne do 60 dne je to 66%. A od 61 dne dále je to to 72%.

Denní vyměřovací základ se spočítá, jako součet hrubých příjmů (zpravidla za posledních 12 měsíců), vydělený počtem kalendářních dní. Také se zde uplatní redukční hranice.

Při příjmu do cca 39,5 tisíc korun hrubého měsíčně, je vyměřovací základ 90% z hrubé mzdy. Nad cca 44,7 tisíc korun měsíčně se započítá jen 60% nebo jen 30%.

Mohlo by vás zajímat: Rizikové těhotenství ve zkušební době, Koronavirus a těhotenství

Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Dítě má právo, aby s ním v nemocnici byl jeho rodič. Toto právo ale není absolutní. Záleží i na omezeních v konkrétní nemocnici. Během hospitalizace dítěte v nemocnici, není nárok na ošetřovné (OČR). Může být ale nárok na neschopenku (pokud je rodič hospitalizován společně s dítětem).
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Na nemocenskou (placenou neschopenku), je nárok až po skončení rodičovské dovolené (během rodičovské není nárok na nemocenské dávky). Neschopenku (rizikové těhotenství), je možné zahájit ihned po skončení rodičovské. Výše nemocenské se odvíjí od aktuálního zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.