Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné.

Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, která se vyplácí lidem, kteří pečují o dítě do jeho maximálně 4 roků. Celková výše rodičovského příspěvku je 300 tisíc korun na jedno dítě nebo 450 tisíc korun na dvojčata.

Tato suma peněz, takto „pohromadě“, vypadá, jako poměrně solidní částka. A tak leckoho, komu se narodí dítě, napadne, jestli by nebylo možné tuto sumu, nebo alespoň část z ní vyčerpat nějakou jednorázovou výplatou.

Přece jen, ty největší výdaje při narození dítěte, jsou při jeho narození. Je nutné nakoupit kompletní výbavu, kočárek, autosedačku, postýlku, koupací vaničku a spoustu dalších věcí.

A i při velké snaze o šetření, se často jedná i o desítky tisíc korun. Takže by bylo hezké moci alespoň část z těchto velkých výdajů pokrýt jednorázovým čerpání rodičovského příspěvku.

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné.

Můžete dostat maximálně  do 10 000 Kč měsíčně (pokud jste neměli nárok na mateřskou, a pokud není možné doložit dostatečně vysoký příjem otce dítěte). U dvojčat je možné dostat částku do 15000 Kč měsíčně

Nebo si můžete požádat o rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako byla vaše mateřská (u dvojčat je to 1,5 násobek PPM). Pak ale celkovou částku vyčerpáte poměrně rychle.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovský příspěvek na druhé dítě, Práce a podnikání během rodičovské

V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2020), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2020 ve výši 42 720 Kč.
Možnost pracovat, během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, tedy není nijak omezena. Můžete pracovat v zaměstnání, mít nějakou brigádu, nebo podnikat jako OSVČ.
Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.
Celková výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků.
Výše rodičovského příspěvku je vždy 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).