Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné.

Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, která se vyplácí lidem, kteří pečují o dítě do jeho maximálně 4 roků. Celková výše rodičovského příspěvku je 300 tisíc korun na jedno dítě nebo 450 tisíc korun na dvojčata.

Tato suma peněz, takto „pohromadě“, vypadá, jako poměrně solidní částka. A tak leckoho, komu se narodí dítě, napadne, jestli by nebylo možné tuto sumu, nebo alespoň část z ní vyčerpat nějakou jednorázovou výplatou.

Přece jen, ty největší výdaje při narození dítěte, jsou při jeho narození. Je nutné nakoupit kompletní výbavu, kočárek, autosedačku, postýlku, koupací vaničku a spoustu dalších věcí.

A i při velké snaze o šetření, se často jedná i o desítky tisíc korun. Takže by bylo hezké moci alespoň část z těchto velkých výdajů pokrýt jednorázovým čerpání rodičovského příspěvku.

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné.

Můžete dostat maximálně  do 10 000 Kč měsíčně (pokud jste neměli nárok na mateřskou, a pokud není možné doložit dostatečně vysoký příjem otce dítěte). U dvojčat je možné dostat částku do 15000 Kč měsíčně

Nebo si můžete požádat o rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako byla vaše mateřská (u dvojčat je to 1,5 násobek PPM). Pak ale celkovou částku vyčerpáte poměrně rychle.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovský příspěvek na druhé dítě, Práce a podnikání během rodičovské

Pokud nemáte nárok na mateřskou (PPM) a jste dlouhodobě nezaměstnaná, pak si můžete zvolit výši rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně. Vyšší částku je možné zvolit jen na základě doložení příjmu od otce dítěte. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, nárok je od narození dítěte.
V tomto článku přinášíme souhrnný přehled všech různých dávek, a typů finanční podpory, na které máte nárok, jako těhotná žena, nebo jako rodina s dítětem. V roce 2021 dochází například ke zvýšení přídavky na dítě (od 1.4.2021) a ke změně podmínek.
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2021 žádné velké změny. I v roce 2021 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské).
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2021), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2021 ve výši 43 470 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.
Možnost pracovat, během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, tedy není nijak omezena. Můžete pracovat v zaměstnání, mít nějakou brigádu, nebo podnikat jako OSVČ.
Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.