Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné.

Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, která se vyplácí lidem, kteří pečují o dítě do jeho 3, resp. 4 roků. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. Tato suma peněz takto „pohromadě“ vypadá, jako poměrně solidní částka. A tak leckoho, komu se narodí dítě, napadne, jestli by nebylo možné tuto sumu, nebo alespoň část z ní vyčerpat nějakou jednorázovou výplatou.

Přece jen, ty největší výdaje při narození dítěte, jsou při jeho narození. Je nutné nakoupit kompletní výbavu, kočárek, autosedačku, postýlku, koupací vaničku a spoustu dalších věcí. A i při velké snaze o šetření, se často jedná i o desítky tisíc korun. Takže by bylo hezké moci alespoň část z těchto velkých výdajů pokrýt jednorázovým čerpání rodičovského příspěvku.

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné. Zákon pevně stanoví, že maximální výše jedné výplaty rodičovského příspěvku je 11500 Kč za měsíc. A to ještě jen v případě, že má dotyčná osoba dostatečně vysoký vyměřovací základ (ten se počítá na základě příjmů ze zaměstnání). Mnoho lidí tak nedosáhne ani na tuto částku 11500 Kč měsíčně a mají maximálně 7600 Kč měsíčně nebo i méně.

Z tohoto ustanovení zákona neexistují žádné výjimky. Není možné – ani při sebehorší sociální situaci žadatele, uvolnit z rodičovského příspěvku měsíčně více než 11500 Kč. Žádná možnost, jak jednorázově čerpat vyšší sumu neexistuje.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovský příspěvek na druhé dítě, Práce a podnikání během rodičovské

Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Od 1. 1. 2018 bude rodičovský příspěvek při narození dvou a více dětí v celkové výši 330 000 Kč. Zvýší se i maximální rodičovská a to až na 32000 Kč měsíčně.
Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.
Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků.
Výše rodičovského příspěvku je vždy 220 000 Kč (údaj poplatný v roce 2017).