Rodičovský příspěvek na druhé dítě

Podmínky pro rodičovský příspěvek na druhé dítě jsou obdobné, jako i na první dítě

Podmínky pro rodičovský příspěvek na druhé dítě jsou obdobné, jako i na první dítě. Celková výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 350 000 Kč.

Pravidla pro možnost volby měsíční výše RP, a tím i doby, kdy je příspěvek vyplacen, jsou také stejné, jako u prvního dítěte.

Platí, že jakmile vám vznikne nárok na příspěvek na druhé dítě, přicházíte tím o nárok na rodičovský příspěvek na první dítě. Resp. nárok na příspěvek na dítě je pouze u dítěte, které je nejmladší v rodině.

Pokud vás tedy čeká narození druhého dítěte, je vhodné s dostatečným předstihem změnit výši rodičovského příspěvku tak, abyste jej stihli vyčerpat celý, dříve než vám nárok na tuto dávku zanikne.

Nárok na RP totiž ztrácíte i přes to, že nebyla vyčerpána celá částka 350 000 Kč. K zániku nároku na RP může dojít už ve chvíli, kdy vám vzniká nárok na PPM.

Jednorázové vyplacené zbylé rodičovské po narození dalšího dítěte

Pokud se vám narodí další dítě během rodičovské, pak máte možnost po porodu dalšího dítěte, požádat Úřad práce o vyplacení zbylé (nevyčerpané) části rodičovského příspěvku.

Dříve to bohužel fungovalo tak, že pokud jste nestihli vybrat celý rodičovský příspěvek, před začátkem mateřské (PPM) na druhé dítě, nebo před narozením druhého dítěte (kdy vzniká nárok na RP na druhé dítě), pak nevyčerpaná část RP na první dítě „propadla“.

Nově je ale možné požádat, o jednorázové vyplacení zbylé částky z rodičovského příspěvku. Podmínkou je, aby alespoň jednomu z rodičů, bylo možné stanovit vyměřovací základ ke dni narození dalšího dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Změny u rodičovského příspěvku 2024, Kdy končí rodičovská dovolená

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu souvisí jenom omezeně. Je možné být na RD bez nároku na RP. Je možné pobírat RP bez rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, je nárok i po návratu zpět do zaměstnání. Rodičovská dovolená, může pokračovat dále, i po vyčerpání RP.
Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 00 Kč. Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, narozených v roce 2024. Pro tyto dětí se rodičovská zkrátí jenom na 3 roky. Pro ostatní děti (narozené do konce roku 2023), platí ještě staré podmínky.
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2024 nemění. Nezaměstnaná žena, může mít nárok na PPM, jenom pokud by byla v ochranné době (až 180 dní po skončení zaměstnání). Když se dítě narodí až v roce 2024, tak je nárok zvýšený rodičovský příspěvek (350 000 Kč od 1. 1. 2024).
Otec dítěte má po porodu nárok na 14 dní placené otcovské dovolené (během prvních 6 týdnů po porodu). Od 7 týdne po porodu může mít nárok i na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství). Žena může mít nárok na nemocenskou (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu), nebo následně na podporu v nezaměstnanosti.
Při nástupu na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) během rodičovské, může být nárok na PPM i u druhého dítěte. Za předpokladu, že původní zaměstnání neskončilo. Pak je nárok na PPM podle běžných podmínek. Výpočet mateřské na druhé dítě, může být stejný jako u prvního dítěte (pokud se dítě narodí do 4 roků).