Změny u rodičovského příspěvku v roce 2020

Změny, které obsahuje tato novela zákona, by měli vést k možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku.

Od 1.1.2020 se zvýšil rodičovský příspěvek na 300 000 Kč. Tato změna se týká všech, komu se dítě teprve narodí. Týká se ale i těch, komu se dítě narodilo již dříve.

Pokud v roce 2020 máte ještě nárok na výplatu rodičovské, pak se vám od ledna automaticky zvýší celková suma, kterou je možné během rodičovské čerpat.

Pro dvojčata se pak rodičovská od 1.1.2020 zvyšuje na 450 000 Kč. Rodiče dvojčat také mohou měsíčně dostávat 1,5 násobek toho, co rodiče jednoho dítěte.

Od začátku roku 2020 je nastavena podmínka, že dítě do 2 let nesmí chodit do školky / jeslí na dobu delší než 92 hodin měsíčně.

Mohlo by vás zajímat: Z čeho se počítá PPM, Elektronické cigarety, Ruční odsávačka mateřského mléka

Rodičovská dovolená končí nejpozději v den, kdy má dítě 3 narozeniny. Je ale možné se zaměstnavatelem domluvit i kratší délku rodičovské. Po rodičovské můžete požádat v zaměstnání o neplacené volno.
Pokud vás zajímá, kolik peněz vám zůstane při exekuci na plat v roce 2020, pak si to můžete sami spočítat. Od 1.7.2020 se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci. Díky tomu lidem v exekuci zůstane z platu více peněz.
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2020), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2020 ve výši 42 720 Kč.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.
Aby měla těhotná studentka nárok na PPM, pak by musela splňovat stejné podmínky jako ostatní zaměstnané ženy.
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek.