Změny u rodičovského příspěvku v roce 2018

Změny, které obsahuje tato novela zákona, by měli vést k možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku.

Od začátku roku 2018 by měla začít platit novela zákona o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), která bude do značné míry měnit podmínky, podle kterých je posuzován nárok na rodičovský příspěvek. Změny, které obsahuje tato novela zákona, by měli vést k možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku.

Zatímco nyní je možné dostávat rodičovský příspěvek ve výši maximálně 11500 Kč měsíčně (varianta RP na dva roky), nově by mohla být maximální měsíční výše RP až 32 640 Kč měsíčně. Takto by bylo možné celý RP (220 000 Kč) dostat již během 6 měsíců.

Další změnou, která by měla platit od začátku roku 2018 je to, že lidé, kteří nemají nárok na mateřskou a nyní dostávají tak jen základní rodičovský příspěvek (tj. na 4 roky, prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby jen 3800 Kč), by si nově mohli zvolit i variantu na 3 roky (tj. 7600 Kč měsíčně po celou dobu rodičovské).

Od začátku roku 2018 by měla být zrušena i podmínka, že dítě do 2 let nesmí chodit do školky / jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně.

Mohlo by vás zajímat: Z čeho se počítá PPM, Elektronické cigarety, Ruční odsávačka mateřského mléka

Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.
Od 1. 1. 2018 bude rodičovský příspěvek při narození dvou a více dětí v celkové výši 330 000 Kč. Zvýší se i maximální rodičovská a to až na 32000 Kč měsíčně.
Aby měla těhotná studentka nárok na PPM, pak by musela splňovat stejné podmínky jako ostatní zaměstnané ženy.
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek.
Podívejte se na jaké sociální dávky a jiné formy finanční podpory máte nárok jako rodina s dítětem.