Přídavky na dítě 2023 – zvýšení o 200 Kč měsíčně

<span>V roce 2023 se zvýšily přídavky 200 Kč měsíčně. Aktuálně je nárok na příspěvek, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Životní minimum se od 1. 1. 2023 zvýšilo o 5,2%. Díky těmto změnám, má na přídavky nárok více dětí (rodin). O příspěvek na dítě je možné požádat na Úřadu práce.</span> V roce 2023 se zvýšily přídavky 200 Kč měsíčně. Aktuálně je nárok na příspěvek, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Životní minimum se od 1. 1. 2023 zvýšilo o 5,2%. Díky těmto změnám, má na přídavky nárok více dětí (rodin). O příspěvek na dítě je možné požádat na Úřadu práce.

Pokud se vám narodí dítě, tak kromě jiných dávek, jako je třeba peněžitá pomoc v mateřství, porodné nebo rodičovský příspěvek, můžete mít i nárok na přídavky na dítě. Jaké musíte splňovat podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a kolik jsou přídavky na dítě v roce 2023?

Zvýšení přídavků na dítě a změny v roce 2023

V roce 2023, dochází ke zvýšení přídavků na dítě o 200 Kč měsíčně. Naposledy se přídavky zvyšovaly v roce 2021. Vzhledem k vysoké inflaci v minulém i letošním roce, je zvýšení této sociální dávky, tedy více než na místě.

Od ledna 2023, jsou přídavky na dítě do 6 roků – 1330 Kč, na dítě 6 – 15 roků je to 1470 Kč a pro děti až do 26 roků je to 1580 Kč.

Zvýšení životního minima od 1. 1. 2023 – na přídavky bude mít nárok více rodin

K další zásadní změně, která má vliv mimo jiné i na přídavky na dítě, dochází od začátku roku 2023. Od 1. 1. 2023 se zvyšuje životní a existenční minimum o 5,2%. Díky tomu se zvýší hranice výše příjmu, do které je ještě nárok na přídavky na dítě.

Můžeme si to ukázat na názorném příkladu – budeme mít rodinu, kde jsou dva dospělí a dvě děti (5 a 7 roků):

 • do 31. 12. 2022, byl nárok na příspěvek na dítě, při příjmu do 45 390 Kč měsíčně
 • od 1. 1. 2023, je nárok na příspěvek na dítě, při příjmu do 47 736 Kč měsíčně

Kolik jsou přídavky na dítě 2023?

Přídavky na dítě patří mezi sociální dávky vyplácené v rámci státní sociální podpory. Jejich podmínky určuje zákon o státní sociální podpoře. Tj. zákon číslo 117/1995 Sb. Přídavky na dítě jsou poměrně „malé“. Není to mnoho peněz. Ale pokud jste doma s dítětem na rodičovské a odkázána jen na rodičovský příspěvek, může se hodit každá koruna. Přídavky na dítě se vyřizují na místním Úřadu práce.  Resp. žádost se podává jednou a následně  je pak nutné znovu dokládat potvrzení o příjmech každé 3 měsíce (nebo u starších dětí potvrzení o studiu jednou za rok).

To, kolik jsou přídavky na dítě, se liší podle věku dítěte:

 • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
 • Dítě 6 až 15 roků =  970 Kč měsíčně
 • Dítě 15 až 26 roků (*) =  1080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě (pokud alespoň jeden z rodičů pracuje, resp. má příjem ze zaměstnání, podnikání, podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap. nejméně ve výši 4860 Kč měsíčně):

 • Dítě do 6 roků =  1 330 Kč měsíčně
 • Dítě 6 až 15 roků =  1 470 Kč měsíčně
 • Dítě 15 až 26 roků (*) =  1 580 Kč měsíčně

(*) pokud se jedná o dospělé, zletilé dítě, pak je nárok na přídavky na dítě v případě, že dítě dále studuje (střední, vyšší odborná nebo vysoká škola = musí se jednat od řádné denní studium), a to až do 26 roků

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2023?

Nárok na přídavky na dítě, má nezaopatřené dítě, pokud příjmy rodiny v rozhodném období (viz dále) jsou nižší než 3,4 násobek životního minima. Nárok na přídavky na dítě tedy může být:

 • Čtyřčlenná rodina (2 dospělí a dvě děti 5 a 7 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 47 736 Kč
 • Tříčlenná rodina (2 dospělí a jedno dítě do 6 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 37 366 Kč
 • Matka samoživitelka (matka s jedním dítětem do 6 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 23 630 Kč

Přídavek na dítě je určen vždy dítěti, byť do jeho zletilosti jej dostává zákonný zástupce. U dospělých zletilých dětí (do 26 roků), pak tuto sociální dávku může dostávat přímo dítě (má na to nárok).

Jak se počítají přídavky na dítě?

Pro určení nároku na přídavky na dítě jsou rozhodující příjmy rodiny v rozhodném období. Tím je u příspěvků na dítě předchozí kalendářní čtvrtletí. Pro vysvětlení. Pokud by o příspěvky na dítě bylo žádáno v lednu 2023,pak se posuzují příjmy za 4 kalendářní čtvrtletí 2022 (říjen, listopad, prosinec). Pokud by o příspěvek na dítě bylo žádáno v dubnu 2023, tak se posuzují příjmy za 1 kalendářní čtvrtletí 2023, tedy leden – březen 2023.

Aby byl nárok na přídavek na dítě, nesmí průměrné měsíční příjmy „rodiny“ (tedy přesněji společně posuzovaných osob) v daném období překročit 3,4 násobek životního minima (od 1.1.2023 se zvyšuje o 5,2%)

Výpočet výše přídavků na dítě pak můžete provést i v naší kalkulačce: Kalkulačka přídavky na dítě 2023.

Jaké příjmy se započítají u sociálních dávek na dítě?

Mezi příjmy, které se započítávají, patří především příjmy ze zaměstnání (práce na HPP, DPP, DPČ či jiné), dále pak příjmy z podnikání apod. Patří sem ale i různé dávky a podpora. Třeba podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství. Nebo i jiné příjmy. Třeba odstupné, příjmy z pronájmu nějakého bytu, domu či jiné nemovitosti a různé další. Mezi příjmy se počítají i alimenty/výživné.

Kdy žádat o příspěvek na dítě?

O příspěvek na dítě je možné požádat kdykoliv. Při narození dítěte, na začátku školního roku, pokud se změní příjmová nebo sociální situace rodiny. Nebo třeba když se změní podmínky pro výpočet přídavků, jako v roce 2023.

Při narození dítěte je pak možné o přídavky na dítě požádat kdykoliv v průběhu roku. Tedy až si půjdete na Úřad práce vyřizovat porodné nebo rodičovský příspěvek, pak můžete rovnou (pokud splňujete podmínky) požádat i o přídavky na dítě.

Žádost o přídavek na dítě

Příspěvky na dítě se vyřizují na Úřadu práce podle místa trvalého bydliště žadatele (otec nebo matka dítěte). K žádosti (formulář přídavky na dítě) je nutné přiložit osobní doklady (občanské průkazy rodičů a rodný list dítěte) a také vyplnit prohlášení o příjmech. To je případně nutné nechat potvrdit od mzdové účetní u vašeho zaměstnavatele.

Zpětný nárok na přídavky na dítě

Tak jako i u některých jiných sociálních dávek, i o přídavky na dítě je možné požádat zpětně. Platí ale, že při uznání nároku na tuto sociální dávku, budou vyplaceny maximálně 3 měsíce zpětně. Tyto 3 měsíce se počítají od vzniku nároku na tuto dávku (tedy například od narození dítěte), do doby, kdy je podána žádost. Během řízení o přiznání nároku na dávku se lhůta „zastavuje“. Takže i kdyby vyřizování trvalo třeba měsíc, tato doba se nezahrnuje do oněch 3 měsíců zpětně. Pokud jsou splněny podmínky, nárok na dávku se přizná k datu podávání žádosti a případně o 3 měsíce zpětně.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Přídavky na dítě 2023 – zvýšení o 200 Kč měsíčně

Diskuse: 2
 • Custom avatar Petra Janáková

  Dobrý den, chci se zeptat na situaci kdy od 1.1.2016 až do dnešního dne beru čistý měsíční plat 11000 Kč a „mám“ tedy nárok na přídavky na dítě ve výši 1100 Kč (1 dítě do 6 let a druhé dítě do od 6 do 15 let). V roce 2015 jsem, ale měla plat vyšší a neměla jsem nárok na přídavky. Pokud to tedy chápu správně tak mohu žádat o příspěvek na dítě až v říjnu 2017. Znamená to tedy, že 21 měsíců beru plat 11000 Kč a nedostanu žádné příspěvky, protože se příspěvky určují z roku 2015? Pokud to takhle je tak mi to příjde šílené.

  Moc děkuji za rady.

  Petra

 • Custom avatar ivana vrbkova

  mam dotaz od 1.10.2017 jsou jiné přídavky : mam deti 3 dvojčata 15let a dceru 14let manžela a prijem 31000kc za mesic mam od 1,10 nárok na přídavky?dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna