Kalkulačka přídavky na dítě 2017

Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,4 násobek životního minima, je nárok na přídavky. Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,4 násobek životního minima, je nárok na přídavky.

V této online kalkulačce si můžete sami vypočítat, jestli máte vy (resp. vaše rodina), nárok na přídavky na dítě, a o jakou částku by se mohlo jednat. Podrobné informace o tom, kdo má nárok na dávky na dítě, jaká je jich výše, a jaké podmínky musí být splněny, najdete v tomto souhrnném článku: Přídavky na dítě 2017.

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Přídavky na dítě jedou určeny pro nezletilé nezaopatřené dítě (tedy dítě do 18 roků) nebo i pro zletilé nezaopatřené dítě (dítě do 26 roků, které i po dosažení zletilosti dále studuje na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole).

Při posuzování nároku na přídavky na dítě se posuzuje příjem „rodiny“ (tedy všech společně posuzovaných osob). Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,4 násobek životního minima, je nárok na přídavky. V opačném případě (příjem je vyšší), pak nárok není.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro rok 2020 najdete: Kalkulačka přídavky na dítě 2020

Kalkulačka: příspěvek na dítě 2017

Kalkulačka přídavky na děti 2017
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě?

Výše této sociální dávky (přídavky na dítě), je odstupňována podle věku dítěte. Čím mladší dítě, tím je i výše dávky nižší. Pro aktuální rok (tj. 2017) platí následující částky:

  • Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
  • Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
  • Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč

Jak se počítají přídavky na dítě

Pro výpočet výše přídavků na děti a posouzení nároku, na tuto sociální dávku, jsou určující příjmy (rodiny nebo společně posuzovaných osob) v rozhodném období.

U příspěvků na dítě se příjmy posuzují za předchozí kalendářní rok (před aktuálním školním rokem). Tedy, pokud je o přídavky na dítě zažádáno třeba v lednu 2017, což je období říjen 2016 až září 2017, pak se posuzují příjmy za rok 2015. Pokud by ale o přídavky na dítě bylo žádáno až v dalším školním roce, tedy v říjnu 2017, neboli v období říjen 2017 až září 2018, se posuzují příjmy za rok 2016.

Jak se počítají příjmy na přídavky na dítě?

To jestli má rodina nárok na přídavky na dítě se zjistí tak, že se sečtou příjmy všech členů rodiny v rozhodném období (viz předchozí odstavec) a ty se pak vydělí počtem měsíců. Pokud je tento průměrný měsíční příjem nižší, než 2,4 násobek životního minima (součet částek životního minima připadajících na jednotlivé členy rodiny či společné domácnosti), pak je nárok na dávky.

Mezi příjmy se počítá především – příjem ze zaměstnání nebo i ze samostatně výdělečné činnosti. Tedy jak příjmy z hlavního pracovního poměru nebo podnikání, tak i nejrůznější brigády, třeba formou DPP nebo DPČ.

Počítají se i všechny příjmy v souvislosti se zaměstnáním – typicky třeba odstupné při ztrátě zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v pracovní neschopnosti, různé bonusy či prémie.

Jako příjem se počítají i některé sociální dávky – typicky třeba rodičovský příspěvek (naopak třeba příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě se jako příjem nezapočítávají). Mezi příjmy pak patří třeba i výživné, invalidní či starobní důchod, a další.

Kdy zažádat o příspěvek na dítě

Přídavky na dítě se vyřizují na místním úřadu práce (dle trvalého bydliště žadatele). Příspěvek na dítě si můžete vyřídit buď při narození dítěte (to budete stejně na úřadu práce žádat o rodičovský příspěvek). Nebo pak ve chvíli, kdy se u vás změní sociální situace tak, že vám začne vznikat nárok na tuto dávku.

O dávku můžete požádat kdykoliv v průběhu roku. Pozor jen na to, že u přídavků na děti se posuzují příjmy zpětně. Takže to, že teď momentálně, jste třeba bez práce, a bez jakékoliv příjmu, neznamená, že na dávku dosáhnete. Posuzují se příjmy, které jste měli v minulosti.

Vyřízení přídavků na dítě

U přídavků na dítě je pak nutné každý rok dokládat potvrzení o příjmech za předchozí období. A u straších dětí pak potvrzení o návštěvě školy či potvrzení o studiu.

K vyřízení této sociální dávky budete potřebovat vyplněnou žádost o přídavek na dítě, svoje osobní doklady a také doklady všech společně posuzovaných osoba (tedy dětí – občanka nebo rodný list, manžela nebo partnera atp.). Nakonec je ještě potřeba doložit příjmy – potvrzením od zaměstnavatele nebo třeba čestným prohlášením o tom, že nemáte žádné příjmy.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka přídavky na dítě 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna