Kalkulačka životní minimum 2021

<span>Životní minimum jednotlivce je v roce 2021 částka 3860 Kč. Existenční minimum jednotlivce je v roce 2021 částka 2490 Kč.</span> Životní minimum jednotlivce je v roce 2021 částka 3860 Kč. Existenční minimum jednotlivce je v roce 2021 částka 2490 Kč.

Na této stránce najdete online kalkulačku, která vám umožní spočítat, jaké je vaše životní minimum, nebo jaké je životní minimum vaší rodiny. Podíváme se také na to, co to vlastně je životní nebo existenční minimum, jak vysoké jsou částky pro rok 2021.

Co je to životní minimum?

Životní minimum, není samo o sobě, žádná sociální dávka. I když můžete někde zaslechnout nebo se dočíst, že někdo dostává od „sociálky“ životní minimum, tak to není příliš přesné. Životní minimum je číslo. Je to částka, suma peněz, která je určena zákonem (a navazujícími právními předpisy). Životní minimum má sice úzký vztah k sociálním dávkám, ale samo o sobě nic neznamená.

Životní minimum je suma peněz, kterou stanovuje zákon, která má být nezbytným minimem k pokrytí základních životních potřeb jednotlivce (jídlo, základní ošacení a základní hygienické potřeby). Existenční minimum je pak minimální příjem na úrovni umožňující přežití

Kalkulačka: Jak vypočítat životní minimum 2021?

Kalkulačka životní minimum 2021
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3860 Kč
První osoba - 3550 Kč
Dalsi osoby - 3200 Kč
Děti do 6 roků
1970 Kč
Děti 6 - 15 roků
2420 Kč
Děti do 26 roků
2770 Kč
Výpočet

Kolik je životní a existenční minimum 2021?

Životní minimum a existenční minimum jednotlivce jsou stanoveny v těchto částkách (platné pro rok 2021):

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2021 = 3860 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce v roce 2021 = 2490 Kč

V případě, že je společně posuzováno více osob (tedy životní minimum rodiny, nebo životní minimum skupiny osob, které sdílí společnou domácnost a společně se podílí na nákladech na živobytí), se životní minimum počítá jako součet částek připadající na jednotlivé osoby:

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3550 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 3200 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1970Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2420Kč
 • Dítě do 26 roků = 2770 Kč

Životní minimum a sociální dávky 2021

Jak již bylo zmíněno v úvodu, není žádná sociální dávky s názvem „životní minimum“. Z toho, kolik je životní minimum jednotlivce nebo rodiny ale vychází celá řada sociálních dávek. V následujících odstavcích se podíváme na ty nejdůležitější

Životní minimum a nárok na porodné 2021

Porodné je sociální dávka, na kterou je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Abyste měli nárok na porodné, pak nesmí příjmy „rodiny“ překročit 2,7 násobek životního minima. V praxi to pak znamená, že nárok na porodné je, pokud jsou příjmy:

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 8 720 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 23 544 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 10 690 Kč, hranice nároku na porodné je 28 863 Kč (*)
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 5 520 Kč, hranice nároku je 14 904 Kč

(*) Pozn.: uvedená částka životního minima odpovídá tomu, že první dítě má věk do 6 roků

Životní minimum a nárok na přídavky na dítě 2021

Přídavky na dítě jsou další sociální dávkou, která se odvolává na životní minimum. Nárok na přídavky na dítě má rodina (nebo samotné dítě či matka samoživitelka / otec samoživitel), pokud jsou příjmy nižší než 2,7 násobek životního minima. V takovém případě pak jsou vypláceny přídavky na dítě. Jejich výše se liší podle věku dítěte a počtu dětí.

Podmínky pro nárok na přídavky na dítě, se od dubna 2021 změní. Od 1.4.2021 se zvýší hranice příjmu, při které je ještě nárok na dětské přídavky. Od dubna to bude 3,4 násobek životního minima. Současně se zvýší přídavky o 130 a 180 Kč.

Životní minimum a dávky hmotné nouze 2021

Pokud má někdo jen velmi nízké příjmy (nebo dokonce vůbec žádné), takže mu z nich po odečtení nákladů na bydlení nezůstává ani zákonné životní minimum, má nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. A to především na příspěvek na živobytí (někdy také nazývaný jako „doplatek do životního minima“). To je dávka, která „dorovnává“ příjem (který zůstane po odečtení nákladů na bydlení) do výše životního minima.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka životní minimum 2021

Diskuse: 1
 • Custom avatar miroslava moravčíková

  jsem v tíživé soc. situaci mám jedno dítě , nemám soc. podporu ani přídavky na dítě.Poradte co mám dělat,…bydlím u známého a jsem před rozvodem, s pozdravem Miroslava.M.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna